Imati posao, složili bi se mnogi, danas je sreća, a raditi posao koji volite, koji vas ispunjava i čini sretnima povlastica je rijetkih.
U potrazi za odgovarajućim zaposlenicima, onima koji će najbolje odgovarati poslu i biti zadovoljni onim što rade, sve veći broj naših tvrtki u selekcijskom postupku koristi čitav niz različitih testova.
Poslodavcima tako osim životopisa i preporuka, pri odabiru najboljeg kandidata pomažu testovi kognitivnih sposobnosti, upitnici ličnosti, testovi opće kulture i informiranosti ili upitnici radnih vrijednosti.
Ivana Zekić, psihologinja na website-u MojPosao i voditeljica testnog centra tvrtke Electus ljudski potencijali, objašnjava.
Hrvatskoj postoje testovi koji se razvijaju u sklopu znanstvenih ustanova, uglavnom Fakulteta psihologije. No ono .to se promijenilo u posljednjih nekoliko godina je osnivanje Hrvatske psihološke komore i donošenje zakona koji su regulirali upotrebu testova. Oni su jasno odredili kakvi testovi moraju biti i ujedno su zaštitili
osobne podatke svih koji pristupaju testovima.
Naime, koliko god se trudili biti objektivni pri odabiru zaposlenika, na većinu poslodavaca ipak utječe prvi dojam i osjećaji simpatije ili naklonosti prema nekome, kao i neki drugi subjektivni faktori. Stoga, kako bi selekcija bila što uspješnija, preporučljivo je provesti dodatna testiranja.
Iako u Hrvatskoj postoji svijest o nužnosti psihologijskih testova, mnoštvo poslodavaca, uglavnom manjih tvrtki, oslanja se na prvi dojam i vjeruje da najbolje znaju procijeniti koji im zaposlenik najbolje ogovara.
Testovi su objektivni, daju potpuniju sliku o kandidatu, a mogu i pokazati jesmo li za neki posao, objašnjava Zekić, dodajući da ako vas poslodavac odbije, to ne treba shvatiti tragično. To samo znači da nismo dobri za tu vrstu posla i da naše sposobnosti leže negdje drugdje.
Možda imate sposobnosti za administrativne poslove, ali ste nadareni za neki kreativniji posao, koji vam daje mogućnost donošenja samostalnih odluka. Rezultati testova, također mogu upozoriti na neke druge vaše sposobnosti i potencijal za neki drugi posao. Testovi ličnosti pokazat će tako imamo li neku osobinu ili ne, kaže Zekić.
Treba li netko biti diskretan ili otvoren, ovisit će o vrsti posla za koji se natječemo. No baš zbog teške situacije i egzistencijalne nestabilnosti, mnogi će se kandidati pokušati prikazati u što boljem svjetlu, nastojeći odgovorima pokazati da su oni idealni za određeni posao.
Primjena ovakvih testova, važna je jer može smanjiti troškove koji nastaju kada tvrtka odabere pogrešnu osobu. Uz pomoć njih poslodavac može izbjeći nemotiviranost zaposlenika, lošu produktivnost, te smanjiti broj tužbi vezanih uz zapošljavanje.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik