Istraživanje o trajanju nezaposlenosti
Istraživanje o trajanju nezaposlenosti proveo je MojPosao tijekom lipnja 2006. na uzorku od 774 ispitanika.
Svaki treći sudionik dobio je ponudu za posao za vrijeme obrazovanja
Ponudu za posao još za vrijeme obrazovanja dobilo je 34% od ukupnog broja sudionika istraživanja. Većina ispitanika ponudu je prihvatila za vrijeme trajanja obrazovanja (njih 69%) dok ih je 14% ponudu prihvatilo tek po završetku obrazovanja. Manji postotak ispitanika takvu ponudu nije uopće prihvatilo (njih 17%).Prema stupnju obrazovanja, ponudu za posao za vrijeme trajanja fakulteta ili akademije dobije 40% osoba dok je taj postotak znatno manji kod osoba sa srednjom školom (26%).
Od nekoliko promatranih fakulteta, što se tiče ponude za posao tijekom obrazovanja, najbolje prolaze studenti Filozofskog fakulteta. Ponudu za posao za vrijeme pohađanja fakulteta dobilo je čak 62% od ukupnog broja ispitanih studenata Filozofskog fakulteta. Slijede studenti FER-a (njih 58%) te studenti Građevinskog fakulteta (njih 50%). Ponude za posao, za vrijeme studiranja, u manjem postotku dobivaju studenti Ekonomskog fakulteta (39%), PMF-a (32%) te Pravnog fakulteta (24%).
11% ispitanika bilo je nezaposleno više od dvije godine
Općenito tijekom svoje karijere, od ukupnog broja ispitanika njih 25% nikad nije bilo bez posla, a 15% ispitanika bilo je najduže nezaposleno manje od tri mjeseca. Najviše ispitanika u prosjeku traži zaposlenje između tri mjeseca i godine dana (njih 33%). Čak 11% ispitanika bilo je nezaposleno više od dvije godine, a samo 1% ispitanika nikad nije bilo zaposleno za stalno.Prema spolu, više muškaraca (31%) nego žena (22%) nikad nije bilo bez posla. Također i podatak o 18% muškaraca u odnosu na 12% žena koji su se zaposlili u roku manjem od tri mjeseca govori da se muškarci u prosjeku zapošljavaju brže od žena. Duže od dvije godine bilo je nezaposleno više žena (14%) nego muškaraca (8%).
Znatno više žena nego muškaraca nezaposleno nakon završetka fakulteta
Četvrtina sudionika istraživanja počela je raditi za vrijeme obrazovanja. Malo više od petine (21%) zaposlila se odmah nakon završetka obrazovanja. Od ukupnog broja sudionika istraživanja, na zaposlenje po završetku obrazovanja, njih 13% čekalo je do tri mjeseca, 11% ispitanika tri do šest mjeseci, 12% šest mjeseci do pola godine. Svaki deseti ispitanik, nakon završetka obrazovanja, tražio je posao između jedne i dvije godine, a čak 7% ispitanika više od dvije godine.Od ukupnog broja sudionika koji su završili srednju školu, njih 13% čekalo je nakon obrazovanja na zaposlenje više od dvije godine. Za razliku od njih, samo 4% ispitanika sa završenim fakultetom čekalo je na zaposlenje duže od dvije godine pri čemu se još jednom može naglasiti činjenica da je edukacija izrazito bitan faktor za uspješnu poslovnu budućnost.
Nasuprot tome, podjednak je postotak ispitanika koji su počeli raditi još za vrijeme obrazovanja (fakultet ili akademija – 22%, srednja škola – 24%).
Promatrajući trajanje nezaposlenosti fakultetski obrazovanih ispitanika, uočava se da veći postotak žena (26%) u odnosu na muškarce (19%) počne raditi još za vrijeme trajanja fakulteta, ali nakon završetka obrazovanja odmah se zaposli znatno veći postotak muškaraca (36%) nego žena (14%). Čak 46% žena sa završenim fakultetom ili akademijom čeka na zaposlenje više od tri mjeseca u odnosu na samo 26% muškaraca.
Najčešći razlog promjene prvog posla je plaća
Svakom drugom ispitaniku prvi posao je bio u struci. Unatoč tome, većina osoba ne ostaje na svom prvom radnom mjestu (čak 79%). Iako je plaća razlog promjene prvog posla za 33% ispitanika, gotovo podjednak broj ispitanika, njih 32% navodi da ih prvi posao nije profesionalno ispunjavao te da je to jedan od razloga njegove promjene.Za muškarce glavni razlog promjene prvog posla je prilika za većom plaćom (42%) dok znatno manje žena navodi taj razlog kao razlog odlaska s prvog radnog mjesta (24%).
Zapošljavanje 'preko veze'
Većina ispitanika smatra da je zapošljavanje 'preko veze' najprisutnije u državnoj upravi. Čak 62% sudionika istraživanja smatra da je zapošljavanje u državnoj upravi još uvijek gotovo isključivo 'preko veze' dok 23% ispitanika smatra da je uglavnom 'preko veze'.Slično je i u tvrtkama u državnom vlasništvu za koje 50% ispitanika smatra da zapošljavanju gotovo isključivo 'preko veze', 32% uglavnom 'preko veze'.
Nešto manje ispitanici smatraju da se 'preko veze' zapošljava u tvrtkama domaćem vlasništvu (24% gotovo isključivo 'preko veze', 38% uglavnom 'preko veze')