Dogovoriti posao za ručkom uobičajena je praksa zapadnog svijeta. Poslovni ručak, naime, nudi mogućnost da kroz ugodan i neformalan razgovor razvijete poslovne kontakte.
Donosimo vam pravila poslovnog ručaka u šest koraka:
Izaberite dobar restoran
Izbor restorana govori o tome koliko cijenite klijenta ili suradnika. Odaberite zvučno ime restorana, za koje se već pouzdano zna da je hrana ukusno pripravljena, te ambijent ugodan. Vama je potreban restoran sa kvalitetnom uslugom. Nemojte birati kuhinju za koju niste sigurni da će se svidjeti i vašem klijentu, poput meksičke ili indijske kuhinje.
Dođite ranije na zakazani ručak
Ponašajte se kao domaćin, te dođite na dogovoreno mjesto nekoliko minuta ranije od dogovorenog vremena, kako bi poslovnog suradnika dočekali kao gosta. Važno je da prije ručka date kreditnu karticu konobaru, kako bi izbjegli neugodne trenutke pri plaćanju računa. Osjećajte se slobodnim razgovarati o poslovnim temama, te klijenta zatražite savjet.
Ne štedite pri izboru hrane
Naručite i više hrane od količine koja je potrebna za dvoje.
Odabir pića
Jedna čašica dobrog vina sasvim je dovoljna. No, ukoliko vaš poslovni partner zaželi popiti još koju čašicu, nemojte si i vi to dopustiti. Ispričajte se uz izgovor da imate sastanak s glavnim direktorom ili pak da imate mnogo posla nakon povratka u ured.
Rezervirajte mjesto u restoranu
Odaberite restoran koji prima rezervacije. Bilo bi nezgodno dovesti klijenta na ručak u restoranu u kojem nema slobodnih mjesta.
Budite ljubazni
Važno je da budite ljubazni, te prijateljski raspoloženi. Razgovarajte neformalno.
Ukratko, poslovni ručak pomalo izgleda ka i prvi spoj. Važno je da ne naručite ništa čime se možete lako umrljati ili pak jelo za koje je potreban poseban pribor. Vi tamo niste zbog zabave, već vam je prvotni cilj savjetovati se sa suradnikom o vašoj karijeri.
(A.T.)
Izvor:
Forbes