Hrvatska je zauzela 51. mjesto na ljestvici Globalnog izvještaja o konkurentnosti za 2006.- 2007. (The Global Competitiveness Report 2006-2007.) Svjetskog gospodarskog foruma (World Economic Forum-WEF). To je za 13 mjesta bolje nego prošle godine, a u izvješću stoji da su od zemalja kandidatkinja za punopravno članstvo u Europskoj uniji, Hrvatska i Turska najviše napredovale. Naime, Turska se nalazi iza Hrvatske, na 59. mjestu što je skok za 12 mjesta u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, a iz WEF-a smatraju da je napredak obiju zemalja rezultat "bonusa EU-a".
No, Hrvatska se još uvijek nalazi iza svih novih članica EU-a, od kojih najbolje stoje Estonija na 25. te Češka na 29. mjestu ljestvice. Poljska je i dalje najlošiji izvođač u ekonomiji Unije i nalazi se na 48. mjestu, a samo Grčka je samo jedno mjesto ispred nje.
Međutim, utješna činjenica je da je Hrvatska na ljestvici konkurentnosti daleko ispred zemalja koje će ući u Uniju prije nas. Naime, Rumunjska je na 68. mjestu, što je pad za samo jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu, no Bugarska je sa 61. mjesta 2005. pala na čak 72. mjesto ove godine.
Najkonkurentnije zemlje svijeta su Švicarska, Finska i Švedska. Među prvih deset na WEF-ovoj ljestvici konkurentnosti nalaze se Danska, Singapur, Sjedinjene Američke Države, Japan, Njemačka, Nizozemska te Velika Britanija.
Švicarska je po prvi put broj jedan na ljestvici Globalnog izvještaja o konkurentnosti, što odražava dobru razvijenost institucija, učinkovito tržište i visoku razinu tehnoloških inovacija. Švicarci su razvili infrastrukturu za znanstvena istraživanja, sa snažnom zaštitom intelektualnog vlasništva, a rad javnih institucija je transparentan i stabilan.
Tri nordijske zemlje, Finska, Švedska i Danska već su par godina pri vrhu ljestvice konkurentnosti, a razlog su, smatraju u Svjetskom gospodarskom forumu, proračunski viškovi te niža razina javne zaduženosti od ostalih europskih zemalja. Razborita financijska politika omogućila je tim državama povećano ulaganje u obrazovanje, infrastrukturu te održavanje širokog raspona socijalnih usluga.
Najveći pad zabilježile su SAD, koje su prošle godine bile najkonkurentnija zemlja, a sada su tek na šestom mjestu. Unatoč izvrsnom poslovnom okruženju, učinkovitom tržištu i činjenici da su globalni centar za razvoj tehnologije, u WEF-u smatraju da je konkurentnost SAD-a ugrožena makroekonomskom neravnotežom.
Glavni ekonomist i direktor Global Competitiveness Networka, Augusto Lopez-Carlos na predstavljanju izvještaja u utorak istaknuo je čimbenike dobrih rezultata Švicarske i nordijskih zemalja:
Jake institucije i sposoban makroekonomski menadžment, zajedno sa vrhunskim obrazovnim postignućima i naglaskom na tehnologiju i inovacije, faktori su uspješne strategije za poboljšanje konkurentnosti, zaključio je Lopez-Carlos.
Inače, ljestvica je napravljena kombiniranjem avno dostupnih podataka i rezultata ankete provedene na rukovoditeljima (Executive Opinion Survey), a izvještaj svake godine izrađuje Svjetski gospodarski forum, u suradnji sa partnerskim institutima iz zemalja obuhvaćenih istraživanjem. Ove godine je anketirano preko 11.000 menadžera u 125 svjetskih ekonomija.
(T.N.)
Izvor:
World Economic Forum