Novi indijski zakon brani djeci mlađoj od 14 godina da rade kao kućne sluge ili na štandovima s hranom, a također sprječava zapošljavanje djece u restoranima, hotelima, lječilištima i drugim rekreacijskim centrima. Indija ima više od 12,6 milijuna djece radnika, a mnogi su zaposleni u prehrambenom i uslužnom sektoru.
Premijer Manmohan Singh zatražio je od Indijaca da podrže napore vlade u sprječavanju dječjeg rada, a za osobe koje budu uhvaćene u kršenju zakona moguća je i dvogodišnja zatvorska kazna.
Naša zemlja je svečano prisegla da djeca neće biti uključena u bilo koji oblik rada koji bi išao nauštrb njihovog prava na obrazovanje, kritičan je Singh.
Indijski službenici kažu da će zabrana dječjeg rada u domovima i na štandovima s hranom utjecati na 255.000 djece, ali aktivisti smatraju da će brojka biti puno veća, čak 20 milijuna. Viši službenik u Ministarstvu rada SK Srivastava kaže da savjetodavni odbor za dječji rad redovito istražuje rizične čimbenike u industriji, te da je na temelju rezultata donio odluku o zabrani. Odbor je upozorio da su djeca mlađa od 14 godina ranjiva i podložna fizičkom, mentalnom te seksualnom zlostavljanju.
Kazne koje su predviđene za kršenje zakona o zabrani dječjeg rada su zatvorske kazne u trajanju od 3 mjeseca do dvije godine te novčane od 225 do 450 dolara. Međutim, aktivisti za dječja prava sumnjaju u učinkovitost zabrane te ističu da iako Indija brani rad mladih radnika u opasnim industrijama, tisuće djece i dalje radi u tvornicama petardi i šibica, ili su uključeni u tkanje tepiha, vezenje te šivanje nogometnih lopti .
Mnogi roditelji kažu da su zbog neimaštine prisiljeni slati djecu na rad u tuđe domove ili tvornice, a ponekad pošalju čak i onu staru tek pet ili šest godina. Većina djece prisiljena je raditi u nezdravim uvjetima, s dugim radnim danom i slabom plaćom.
(T.N.)
Izvor:
BBC