Prema prijedlogu novog zakona o osnovnom školstvu koji je izradilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa za učitelje, stručne suradnike i ravnatelje planira se uvesti polaganje stručnih ispita i dopusnice za rad (licencije).
Licencije bi morali obnavljati svakih pet godina, a u međuvremenu bi se usavršavali i skupljali potrebne bodove. Osim toga, ugovor o radu s ravnateljima bi se sklapao na određeno vrijeme, a za njihovo imenovanje na tu dužnost ponovno bi se tražilo odobrenje mjerodavnog ministra.
Planirane novosti već su izazvale žestoke reakcije nastavnika, ravnatelja i sindikalnih čelnika koji, među ostalim, upozoravaju da bi donošenje takvih zakonskih rješenja bilo udarac decentralizaciji školstva.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić komentirao je kako "to nipošto ne bi bilo dobro i značilo bi povratak u prošlost". Njemu se između ostalog ne sviđa ni to što će učitelji za obnavljanje licencija morati proći stručno usavršavanje i prikupiti određen broj bodova.
"Nije u redu da se obnavljanje licencija veže isključivo uza stručno usavršavanje jer su u nas u tom području zbog nedostatka novca kronični problemi", upozorava Stipić te tvrdi kako je odredba po kojoj bi se ravnatelji zapošljavali na određeno vrijeme, protuzakonita. To kaže i predsjednik Udruge osnovnoškolskih ravnatelja Tomislav Horvat.
"To se ne može prihvatiti jer je zapošljavanje na određeno vrijeme moguće samo u iznimnim situacijama, recimo za sezonske poslove i slično. A ravnatelji ne mogu spasti na razinu sezonskoga radnika", komentira Horvat te ističe kako Hrvatska mora slijediti europske standarde te se ugledati u najbolje.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list