Vlada nema namjeru mijenjati Zakon o privatizaciji Ine, što znači da je zaposlenicima na raspolaganju isključivo 7% udjela u vlasništvu. Vladin je prijedlog pritom da svi zaposleni dobiju isti broj dionica po cijeni od 1.690 kuna, uz popust od 5% plus još 1% po godini staža.
Uz pretpostavku 100-postotnog odaziva zaposlenika s pravom na povlaštenu kupnju i uz uprosječene parametre povlastica s obzirom na radni staž, iz Vladina prijedloga proizlazi da bi svaki zaposleni dobio po 15 dionica.
Budući da se neslužbeno tvrdi kako je prosječan radni staž osoba s pravom na povlaštenu kupnju više od 19 godina, popusti po toj osnovi, kao i polaznih 5% diskonta upućuju da će dionicu Ine njezini zaposlenici plaćati u prosjeku 1.267 kuna, što po paketu od 15 dionica, ispada nešto više od 25.000 kuna.
Za svih 7% dionica država bi trebala utržiti oko 887 milijuna kuna. Tržišna vrijednost tog paketa danas je oko 2,3 milijarde pa proizlazi da Ininim zaposlenicima povlaštena kupnja daje benefite u vrijednosti oko 1,4 milijarde kuna.
Za razliku od prethodnog sastanka na kojem su sindikati bili jedinstveni u iznošenju svojih zahtjeva, posljednja ih je ponuda, čini se, razjedinila.
Tako su dva sindikata, INAŠ i EKN (SSSH i HUS), koji zajedno zastupaju oko 60% zaposlenih u Ini matici, sklona prihvaćanju Vladine ponude procjenjujući kako je zaposlenicima veoma važno da što prije dođu u posjed dionica, ako je moguće, već u lipnju.
Međutim, izgleda da je čelništvo trećeg sindikata (SING-a) članstvu preuranjeno obećalo da neće odstupiti od zahtjeva za dodjelom 22 dionice pa se čini da će najveći problem biti objasniti "bazi" eventualnu promjenu stava.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik