Čelnici američke industrije visoke tehnologije rekli su kako neće odustati od svoje borbe u američkom Kongresu za rješavanje, kako tvrde, problema kritičnog nedostatka obrazovanih stručnjaka, unatoč neuspjehu njihovog prošlotjednog pokušaja izmjene prijedloga novoga zakona o imigraciji.
Čelnici IT industrije pred američkim su se Senatom zalagali za izmjenu prijedloga zakona o imigraciji kako bi im se olakšalo zapošljavanje inozemnih kompjutorskih stručnjaka i drugog stručnog kadra.
"Nadamo se da će Senat uspjeti pronaći način za obnovu ovoga procesa", kazao je Robert Hoffman, jedan od čelnika Oraclea i član upravnog odbora Compete America, koalicije računalnih i elektroničkih kompanija i drugih poslovnih grupacija fokusiranih na imigraciju.
"Problemi s kojima smo suočeni po pitanju imigracije toliko su važni da se nadamo da će Senat uspjeti pronaći načina za nastavak puta", kazao je on.
Iako su čelnici tehnoloških kompanija među kojima i izvršni direktor Microsofta Steve Ballmer, strastveno sudjelovali u prošlotjednom lobiranju za izmjenu najnovijeg prijedloga imigracijskog zakona kako bi se omogućilo lakše izdavanje većeg broja viza za stručni kadar, demokratski čelnik Senata Harry Reid povukao je kompromisni prijedlog zakona o imigraciji.
"Samo u Microsoftu imamo 3.000 temeljnih tehničkih radnih mjesta koje zbog nedostatka raspoložive kvalificirane radne snage nismo u stanju popuniti u Sjedinjenim Državama", kazala je glasnogovornica te kompanije Ginny Terzano.
Iako su senatski čelnici i predsjednik George W. Bush upozorili protiv izmjena krhkog kompromisa postignutog u vezi imigracijske reforme, čelnici tehnološke industrije ostali su pri tvrdnji da najnovije mjere sadrže nedostatke koji bi mogli čak dodatno otežati privlačenje visokih stručnjaka.
"Američka znanstvena, inženjerska, i tehnološka zajednica ne mogu se nadati da će uspjeti zadržati svoje sadašnje pozicije globalnih lidera ne bude li im omogućeno zapošljavanje i zadržavanje visoko obrazovanog inozemnog talenta", upozorio je Lazlo Bock, dopredsjednik za kadar u Googleu.
Multinacionalne kompanije, poput Oraclea i Microsofta, suočene su s dilemom zbog ograničenosti kvota za vize, te često moraju radna mjesta seliti u inozemstvo, kazao je Hoffman. "Oracle otvara na stotine novih radnih mjesta. Problem nije naša nemogućnost za zapošljavanje, već nemogućnost njihovog zapošljavanja u SAD-u", kazao je on.
"Pravi gubitnik, tako, nisu Oracle ili Microsoft. Mi te ljude ipak zaposlimo, ali ne u Americi. No, zbog toga američko gospodarstvo ostaje uskraćeno za beneficije njihovog zapošljavanja".
"Naša je zemlja suočena s krizom talenata koja prijeti našoj sposobnosti konkuriranja kao globalnog gospodarstva i našem je društvu nužno potrebna sveobuhvatna reforma", kazao je Phil Bond, predsjednik Američkog saveza informatičke tehnologije (Information Technology Association of America, ITAA). "Senat bi se u najkraćem mogućem roku morao ponovno pozabaviti tim pitanjem".
(Hina)