Znanstvenici u EU prosječno godišnje zarađuju skoro 23.000 eura manje od onih u SAD-u te manje od onih u Australiji, Indiji i Japanu, pokazuju rezultati istraživanja koje je provela Europska komisija.
Međutim, velike razlike postoje i unutar same Europske unije, a tiču se razlika između muškaraca i žena.
Ispitivanje je provedeno prošle godine analizom gotovo 10.000 odgovora znanstvenika u različitim fazama karijere, u javnom i privatnom sektoru, a obuhvatilo je 25 zemalja EU, Rumunjsku, Bugarsku, Norvešku, Švicarsku, Island, Hrvatsku, Tursku i Izrael.
Rezultati pokazuju kako prosječna plaća znanstvenika u gotovo polovici zemalja EU iznosi između 20.000 i 30.000 eura godišnje, mjereno prema kupovnoj moći. Plaće znanstvenika kreću se od 3.351 eura u Bugarskoj do 82.725 eura u Švicarskoj što po paritetu kupovne moći iznosi 9.770 odnosno 59.902 eura.
Inače, prosječna plaća znanstvenika u Hrvatskoj iznosi 16.671 euro što po paritetu kupovne moći iznosi 27.063 eura.
Osim toga, istraživanje je pokazalo kako u većini europskih zemalja postoje vidljive razlike u plaćama muškaraca i žena u znanstvenom sektoru, a negdje iznose čak i do 35 posto. Razlika je najizraženija u u Estoniji, Češkoj, Izraelu i Portugalu (više od 35%), dok je u Bugarskoj, Danskoj i Grčkoj te na Islandu, Malti i u Norveškoj manja od 15 posto.
Razlika u plaćama između muškaraca i žena u Hrvatskoj iznosi 23%, a znanstvenice prosječno zarađuju 17.385 eura godišnje, dok znanstvenici zarade 22.660 eura.
Europski povjerenik za znanost Janez Potočnik istaknuo je da goleme razlike u plaćama unutar EU sigurno iskrivljuju slobodno kretanje znanstvenika i znanja, zbog čega najbolji talenti svoje prilike traže drugdje u svijetu.
Nadalje, vidljivo je kako je prosječna bruto plaća znanstvenika u 25 zemalja članica EU prošle godine iznosila gotovo 23.000 eura manje nego u SAD-u, a samo su u Austriji, Nizozemskoj, Luksemburgu, Izraelu i Švicarskoj, plaće znanstvenika slične plaćama u Sjedinjenim Državama.
Spomenimo također da Australija, Indija i Japan imaju veće prosječne plaće znanstvenika od onih EU-25, dok je se samo Kina nalazi ispod europskog prosjeka. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija