Članice EU po prvi se puta sastaju sa siromašnijim zemljama mediteranske regije kako bi pronašle načine sprječavanja dotoka ilegalnih imigranata u Europu.
Sastanak na jugu Portugala, u Albufeiri, okupio je zemlje Europske unije i mediteranske regije – Tunis, Alžir, Egipat, Maroko, Siriju i Tursku. Iako je domaćin sastanka, Portugal, pronalaženje rješenja problema ilegalne imigracije postavio jednim od prioriteta svojeg polugodišnjeg mandata kao zemlje predsjedateljice EU, ostvarenje tog cilja neće biti jednostavno.
Naime, u zemlje EU preko Mediterana svake godine uđe više od 100.000 ilegalnih imigranata, dok tisuće drugih strada u tom pohodu.
Stručnjak za imigracijska pitanja, Hugo Brady, ističe da europske zemlje, zemlje iz kojih se emigrira te tranzicijske zemlje preko kojih se ovakva vrsta imigracije odvija, imaju vrlo različita gledišta o ovom pitanju, a upravo će razlike vjerojatno biti jedna od tema na sastanku u Albuferiji.
"Obje strane dolaze sa svojim pristupima i interesima glede pitanja imigracije. Zemlje Europske unije žele samo visoko kvalificirane radnike, koji će pomoći razvoju njihovih ekonomija. Također žele da zemlje iz kojih su imigranti došli, ili one kroz koje su prošli prihvate imigrante natrag", objašnjava Brady.
Brady također primjećuje da je i sama Europska unija podijeljena po pitanju imigracije. "Postoje ogromne unutarnje tenzije. Dakle, ostvarenje jedinstvenog europskog smjera po pitanju imigracije bio bi najambiciozniji poduhvat koji je Europska Unija do sada postavila pred svoje članice".
Nadalje, zemlje južne Europe traže veću pomoć EU u borbi protiv ilegalne imigracije, tvrdeći da su one prve postaje na putu mnogih imigranata. Istovremeno, zemlje sjevera kritiziraju masovne naturalizacije, kao u slučaju Španjolske, koja je 2005. legalizirala status stotina tisuća ilegalnih imigranata.
Brady napominje da zemlje sjeverne Europe žele postizanje sporazuma o imigraciji u kojem bi se priznalo da se migracijska politika bilo koje zemlje članice odražava na uniju u cjelini. (V.K.)
Izvor:
VoA