Udruga jednoroditeljskih obitelji Hrvatske djeluje od 1991. godine, a danas ima oko 200 članova koji su svakodnevno suočeni s istim problemima.
Predsjednica Udruge Sandra Laković, kaže da je jedan od prioritetnih problema, izmjena Zakona o socijalnoj skrbi, kojim njihov status nije jasno definiran.
Jedan od većih propusta tog zakona jest činjenica da njime nije propisana definicija samohranog roditelja. Time nije određen ni status samohranog roditelja, odnosno jednoroditeljske obitelji, na temelju kojeg bi se udruge mogle boriti za određene povlastice.
Kako bi što jednostavnije došle do ostvarenja svojih ciljeva i utjecale na izmjene Zakona, od siječnja 2008. godine jednoroditeljske udruge će se umrežiti.
Sandra Laković također napominje kako se između ostalog, samohrani roditelji suočavaju sa sporim rješavanjem obiteljskih prava na sudovima, problemima glede skrbništva i alimentacije te ne postojanjem prava prvenstva pri zapošljavanju.
"Samohrani roditelji ne samo da nemaju prednost pri zapošljavanju, nego ih poslodavci najčešće odbijaju jer znaju da su njihove potrebe povećane", rekla je Sandra Laković.
Jedna od otegotnih okolnosti za zaposlene samohrane roditelje bila je donedavna organizacija rada predškolskih ustanova, no situacija se promijenila kada su vrtići uveli produljena dežurstva.
Inače, prema podacima iz 2001. godine, u Hrvatskoj postoji 188.000 samohranih roditelja, što je čak 15% od ukupnog broja. Nadalje, ako broju samohranih roditelja pridoda u prosjeku dvoje djece dolazi se do brojke od više stotina tisuća osoba.
Prema podacima Statističkog ljetopisa, samo je u Zagrebu 2003. godine živjelo 32.920 obitelji, majki s djecom i 5.951 obitelji očeva s djecom. (V.K.)
Izvor:
Vjesnik