Nakon prvih 12 mjeseci dopusta majkama se prestaju uplaćivati doprinosi u mirovinsko osiguranje te gubi i pravo na zdravstveno
Nakon godine dana, koliko u Hrvatskoj traje plaćeni porodiljni, majka ili otac mogu uzeti neplaćeni dopust do treće godine djetetova života. Bez obzira odluči li majka s djetetom ostati kući jer ga ne želi dati u jaslice ili joj je preskupo plaćati dadilju, dopust joj je u svakom slučaju neplaćen.
U ovom slučaju majka i dalje ostaje zaposlena jer joj je poslodavac dužan čuvati radno mjesto do njezinog povratka, ali joj se prestaju uplaćivati doprinosi u mirovinsko – što znači i manju buduću mirovinu te gubi pravo na zdravstveno osiguranje. U Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje pojašnjavaju da se majka u tom slučaju može prijaviti na zdravstveno preko supruga ili si osiguranje može uplaćivati sama.
Zdravstveno imaju i nezaposleni
Nejasno je zbog čega žene koje se odluče ostati uz dijete, gube pravo na zdravstveno osiguranje kad isto pravo ostvaruju svi ostali – zaposleni, nezaposleni, osobe koje se školuju ili su završile školovanje pa se još nisu zaposlili, a čak i oni koji sami daju otkaz. Naime, zdravstveno nije vezano uz prijavu za zapošljavanje pa pravo na to osiguranje, koje plaća država imaju i oni koji nisu na burzi.
U pravilu, majka je dužna poslodavcu najaviti da će nakon porodiljnog uzeti još dvije godine neplaćenog dopusta, čemu se poslodavac ne smije protiviti. Nakon toga poslodavac istog roditelja mora odjaviti u službama Zavoda za mirovinsko osiguranje i HZZO-a, a roditelj si zdravstveno može uzeti preko bračnog ili izvanbračnog partnera ili ga plaćati sam. Ako si to može priuštiti, roditelj si može sam uplaćivati i staž.
Neosjetljivost prema majkama i djeci
U udruzi RODA ističu kako je nevjerojatno da država piše populacijske mjere, a istodobno pokazuju neosjetljivost prema majkama i djeci. Oni naglašavaju kako je nepravedno da osoba koja je dala otkaz ima pravo na zdravstveno, dok ga majka koja je odlučila ostati s djetetom nema.
Iako i stručnjaci i psiholozi upozoravaju kako je nužno da se dijete tijekom prve tri godine života veže samo uz jednu osobu, jer još nije spremno za socijalizaciju, sve više majki prisiljeno je zbog financijske situacije vraćati se na posao već i nakon šestog mjeseca porodiljnog, iako većina koristi svih 12 mjeseci. (V.K.)
Izvor:
Novi list