Industrijalci ističu da se u Italiji, koja u posljednje vrijeme ima vrlo nizak rast produktivnosti, u obračun plaća mora unijeti zalaganje
Emma Marcegaglia, buduća predsjednica talijanske Confindustrije, koja će tu dužnost preuzeti u svibnju, najavila je da odmah treba provesti reformu radnih odnosa i sustava radnih ugovora. Marcegaglia je pozvala sindikate na sastanak narednih dana radi izmjena radnih ugovora.
Produktivnost pojedinca
"Uloga sindikata je važna, ali vrijeme za pregovore o reformi radnih ugovora mora biti razumno", izjavila je Marcegaglia. Temelj novog ustrojstva radnih ugovora treba biti "osobna zasluga", dakle produktivnost pojedinog zaposlenika. Sadašnji su radni ugovori temeljeni na radnom vremenu i zanimanju i u njima je zanemarena produktivnost pojedinca.
"Potrebno je spojiti produktivnost s plaćom", kaže Marcegaglia te je pozdravila namjeru buduće vlade da ukine poreze na prekovremeni rad i uvođenje varijabilnih nagrada.
Italija je među industrijski razvijenim zemljama na posljednjim mjestima po produktivnosti upravo zbog "krutosti", odnosno čvrstine sindikata glede ustrojstva radnih ugovora. Rast produktivnosti rada u Italiji je vrlo nizak.
Stara radna snaga
Na povećanju produktivnosti, a ne toliko na povećanju radnih sati, inzistirat će industrijalci, odnosno u pregovorima sa sindikatima željet će da plaće ovise o zalaganju, a ne o satima provedenima na radnom mjestu.
No, Italija je još po jednoj komponenti specifična. Naime, vrlo je visoka starosna dob zaposlenih. Godine 2000. čak 19 posto zaposlenih imalo je više od 65 godina, a do 2020. godine će čak 33,7 posto zaposlenih imati više od 65 godina.
S druge strane, prema podacima OECD-a, Italija je na 26. mjestu po broju zaposlenih do 24 godine starosti.
Talijani ne rade malo, dapače na osmom su mjestu po trajanju rada (1800 sati rada godišnje), ali im je smanjena produktivnost, koja je u godinama talijanskog ekonomskog booma osamdesetih godina bila vrlo visoka. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik