Iako je prije dvije godine Vlada prigovarala Doing Businessu, danas nema zamjerki
Hrvatska je dobitnik nagrade za reformske pomake o poboljšanje poslovnog okruženja koja se dodjeljuje u sklopu projekta Doing Business Svjetske banke (i Međunarodne financijske korporacije, IFC-a).
Za ostvareni napredak u razdoblju 2006./2007. Hrvatskoj je pripalo priznanje Reformers Cluba za najboljeg "reformatora" u Europi te drugog najboljeg na svijetu.
Izvješće Doing Business obuhvaća ukupno 178 zemalja svijeta, a u najnovijem je Hrvatska rangirana kao 97. što je u odnosu na prošlu godinu napredak za 23 mjesta, a u odnosu na pretprošlu za 27.
Istočna Europa i središnja Azija
Iako je prije dvije godine izvješće Doing Business izazvalo oštre prigovore vrha hrvatske vlade Svjetskoj banci i kriterijima rangiranja, danas je situacija znatno drugačija, pa u Vladi zacijelo nemaju zamjerki kriterijima Doing Businessa i rado naglašavaju najnovije priznanje.
Prema pratećim komentarima izvješća, regija istočne Europe i središnje Azije općenito je prednjačila u provedbi reformi poslovnog okruženja.
Od 200 reformi koliko ih je globalno uvedeno u razdoblju 2006./07. čak 79 ih se odnosi na tu regiju, a reforme su usmjerene na pojednostavljenje poslovnih propisa, jačanje vlasničkih prava, smanjenje poreznog opterećenja, veću dostupnost kredita i smanjenje troškova izvoza i uvoza.
Upis vlasništva za 174 dana
Hrvatska je pak reformirala četiri od 10 područja koja analizira Doing Business - pokretanje poduzeća, upis vlasništva, dobivanje kredita i zatvaranje poduzeća.
U obrazloženju nagrade navodi se tako da je prije dvije godine za upis vlasništva u Hrvatskoj trebalo 956 dana, a sada 174. I pokretanje poduzeća postalo je brže, s procedurama konsolidiranim u "one-stop shopu" te on-line registracijom mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.
Istodobno, krediti za poduzeća u Hrvatskoj postali su dostupniji, a dopunjen je i zakon o nesolventnosti te uvedeni profesionalni kriteriji za stečajne upravitelje.
U gotovo svim kategorijama Hrvatska je napredovala, premda je u nekima i dalje u donjem dijelu ljestvice. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik