Vlada bi u rujnu trebala utvrditi konačan prijedlog zakona o kojemu bi se zastupnici u Saboru izjašnjavali u studenome
Četveromjesečna primjena Pravilnika o licenciranju, tijekom koje je izdano oko 1.700 suglasnosti za bavljenje građevinskom djelatnošću, bila je dovoljna za uočavanje praktičnih nedostataka pojedinih odredbi i brze promjene koje u konačnici znače ostanak licencija, ali s ublaženim kriterijima u broju radnika koje tvrtka mora imati da bi opstala na tržištu.
Ukidanje Pravilnika, čije se donošenje očekuje u studenom ove godine, rezultat je pregovora što su ih Udruga poslodavaca graditeljstva i strukovni sindikat, nezadovoljni pojedinim odredbama Pravilnika, više puta vodili s resornom ministricom Marinom Matulović-Dropulić.
Ključni kriterij – ugovorena vrijednost
Prednacrt Zakona na javnoj je raspravi do 25. kolovoza, sredinom rujna Vlada bi trebala utvrditi konačan prijedlog i potom Zakon proslijediti Saboru na usvajanje.
Građevinskim tvrtkama svakako je najvažnije da je broj radnika za pojedine skupine građevina gotovo prepolovljen (za najsloženije je smanjen s 500 na 300), te što je za rad na građevinama čija ugovorena vrijednost nije veća od 1,5 milijuna eura, dovoljno imati 30 zaposlenika.
U izmijenjenim odredbama, naime, ne nabrajaju se vrste građevina po složenosti, nego je kriterij njihova ugovorena vrijednost.
Razloge za zadovoljstvo imaju i radnici zaposleni u građevinskim tvrtkama budući da je jedan od uvjeta što ga tvrtke moraju ispuniti da bi dobile licenciju, zapošljavanje radnika na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu na poslovima građevine i za svakog radnika podmirenje u potpunosti dospjele obveze mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.
Tvrtke koje su već dobile licenciju nemaju razloga za zabrinutost jer će sa stupanjem na snagu novog zakona radovi skupina iz Pravilnika biti izjednačeni s novoodređenima. (A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija