Razlike u plaćama muškaraca i žena, niska stopa nataliteta te ekonomske migracije pogoduju negativnim demografskim trendovima
Europska populacija stari i odumire, a pojedine regije Istočne Europe kroz nekoliko bi godina mogle biti potpuno opustošene, pokazuje nova studija koju je izradio berlinski Institute for Population and Development. Osim toga, europski stručnjaci upozoravaju da je nejednakost plaća muškaraca i žena i dalje prisutna u poslovnom svijetu, kao i razlike u visini minimalne plaće.
Prema procjenama stručnjaka, broj stanovnika Europske unije (EU) bi se do 2050. trebao smanjiti sa 591 milijuna na 542 milijuna, dok bi se udjel osoba starijih od 65 godina trebao povećati sa 16 na 28 posto, upozorava se u izvješću.
Niska stopa nataliteta
I dok bi za održanje populacije majke morale rađati barem 2,1 djece, u Europi svaka majka u prosjeku rodi tek 1,5 dijete, dok se u Aziji i Latinskoj Americi taj broj penje na 2,5, a u Africi čak na petero djece po majci.
Analizirajući 24 socio-ekonomska indikatora, uključujući demografske trendove, mogućnosti zaposlenja i razinu očuvanja okoliša, istraživači su zaključili da najbolje izglede za budući društveni i gospodarski razvoj imaju Skandinavija, Velika Britanija, Nizozemska, zapadna Njemačka, Švicarska, Slovenija, Austrija i Francuska.
S druge strane, pred Poljskom, Rumunjskom, Bugarskom, Češkom, Slovačkom, Mađarskom, jugom Španjolske, jugom Italije i istočnom Njemačkom, neizvjesna je budućnost, iako regije oko glavnih gradova poput Praga i Budimpešte nisu zahvaćene negativnim trendovima.
Plaće brže rastu na Istoku
Zbog održivosti i atraktivnosti pojedinih europskih regija, što će dodatno potaknuti migracijske tokove, stanovništvo Baltičkih država, Ukrajine, Bjelorusije i djela novih članica EU moglo bi se do 2030. smanjiti za 12 do 18 posto.
Razlike u visini minimalnih plaća također jasno pokazuju zašto se iz pojedinih zemalja, poput Bugarske, stanovništvo sve više iseljava. Dok u Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj radnici minimalno zarađuju od 1279 do 1570 eura mjesečno, Bugarska minimalna plaća iznosi tek 92, a Poljska i Češka, 247 odnosno 288 eura, pokazala je europska studija o visini plaća.
Međutim, rast prosječnih plaća znatno je brži u istočnim zemljama, pa je tako unatoč inflaciji prošle godine u Latviji zabilježen rast plaća od 18,3, a u Poljskoj od 4,4 posto. Istovremeno, realni dohodak u Francuskoj smanjio se za 1,1 posto.
Slovenke najravnopravnije kolegama
Žene u EU i dalje u prosjeku zarađuju 15,9 posto manje od muškaraca, iako se ta razlika donekle smanjila. Naime, 2005. godine iznosila je 17,5 posto.
Slovenija, gdje prosječna plaća žena iznosi 93,1 posto plaće muškaraca, po tom je pitanju najravnopravnija članica EU. Na listi ravnopravnosti plaća muškaraca i žena visoko se nalaze i Belgija, Italija, Irska, Grčka te Španjolska.
Žene su u odnosu na muškarce najslabije plaćene u Slovačkoj, gdje njihova plaća iznosi samo 73,1 posto plaće muškaraca te u Portugalu (74,6 posto). (V.K.)
Izvor:
EUobserver