Usklađivanje s EU-om donosi dva sata kraći radni tjedan, minimalno 24 dana godišnjeg, ali i smanjivanje naknada ljudima koji su primali minimalce i našli se na Zavodu za zapošljavanje ili su bili pred mirovinom
Europska direktiva o radnom vremenu Hrvatima će donijeti kraći radni tjedan, koji sada traje 40 sati, a dopušteno je raditi još 10 prekovremenih sati. Tjedno će se raditi dva sata kraće, odnosno uz 40 redovnih radit će se osam prekovremenih.
Umjesto 18 dosadašnjih dana, radnici će imati najmanje 24 dana godišnjeg odmora. Iako će promjene na ovom području donijeti jasnije obveze kojih bi se Hrvatska, ali i ostale zemlje Unije, trebale pridržavati, uvriježeno je pravilo da nije uvijek tako.
Smanjivanje prava idućih godina
Usklađivanje s Direktivom, kaže Marina Kasunić Peris iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), ne bi trebalo donijeti drastične promjene u području radnih odnosa, kao i socijalne politike i zapošljavanja. Direktiva, kaže, navodi da usklađivanje sa zakonodavstvom ne smije biti uzrokom za smanjivanje već postojećih prava, no tome u Hrvatskoj nije tako.
Primjerice, uvođenjem Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti izgubit će sve one buduće nezaposlene osobe koje primaju minimalnu plaću i k tome imaju više od deset godina staža ili one nezaposlene osobe koje će ostvariti pravo na novčanu naknadu do ostvarenja prvih uvjeta za mirovinu.
Konkretno govoreći, oni nezaposleni koji, primjerice, mjesečno primaju 1200 kuna, po novom zakonu, od 2009. godine prva tri mjeseca primat će 70 posto, odnosno 840 kuna, a nakon toga 50 posto, odnosno 600 kuna.
Nezaposleni koji imaju tek nekoliko godina do mirovine primat će prvih godinu dana 1200 kuna, a nakon toga 40 posto, odnosno 480 kuna.
Noćni radnici besplatno liječniku
Za prekovremeni rad i rad u preraspodjeli radnog vremena, tvrdi Kasunić Peris, poslodavac mora voditi urednu evidenciju radnog vremena.
Kad je riječ o preraspodjeli radnog vremena, Direktiva ostavlja mogućnost da država propiše rad dulji od 48 sati, što je, sudeći prema Vladinu prijedlogu, i prihvatila.
"Treba uvesti i pojam "noćnog radnika", i to kao posebne kategorije, koji će imati pravo na besplatne zdravstvene preglede. Posebnu pozornost treba skrenuti i na ograničenje broja sati rada noćnog radnika", istaknula je Kasunić Peris. (A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija