Svjetske sindikalne središnjice današnji Međunarodni dan dostojanstvenog rada obilježavaju demonstracijama i edukativnim radionicama
Više od 40 posto svjetske radne snage radi prekovremeno, a polovica njih nije uopće plaćena za taj rad. Istovremeno, zaposlenici diljem svijeta iscrpljeni su i žale se na fizički, ali i psihički napor kojem su izloženi na radnom mjestu, pokazuje studija međunarodne fondacije Wageindicator, objavljena u povodu obilježavanja Međunarodnog dana dostojanstvenog rada (7. listopada).
Osim toga, autori ističu da nesigurnost radnih mjesta pogađa sve veći broj radnika, a posebno rizična skupina su oni zaposleni na određeno vrijeme.
Udio radnika zaposlenih na određeno vrijeme razlikuje se u svim zemljama, pa dok primjerice u Argentini i Velikoj Britaniji iznosi 10 posto, u Brazilu i Nizozemskoj takvih je radnika 20 posto.
Nesigurna radna mjesta
Istraživanje provedeno u 11 zemalja nad 342.000 zaposlenika ukazalo je pak na zabrinjavajuće otkriće – nitko od ispitanih zaposlenika ne vjeruje u apsolutnu sigurnost svog radnog mjesta.
U više do 100 zemalja, od Fijija do Aljaske sindikalne organizacije će zatražiti reforme u svjetskoj ekonomiji i ekonomskom poretku, budući da je financijska kriza postala ozbiljna prijetnja životu milijuna ljudi.
"Radnicima je dosta političkih struktura koja donose bogatstvo samo odabranim skupinama, dok plaće onih koji zaista proizvode dobra i usluge stagniraju ili čak padaju", upozorio je glavni tajnik Međunarodne konfederacije sindikata, Guy Ryder.
Vrijeme za promjene
"Konfederacija je još 2006. povodom obilježavanja Dana dostojanstvenog rada pozvala na akciju kojom se zahtijevaju temeljite reforme globalizacije te kraj politike neoliberalnog slobodnog tržišta koje nas je dovelo na sam rub globalne recesije. Došlo je krajnje vrijeme za promjene", istaknuo je Ryder.
Ovogodišnjim sloganom "Dostojanstveni rad za dostojanstveni život", sindikati žele podići razinu svijesti o dostojanstvenom radu, među radnicima, građanima i političkim strukturama.
Također, sindikati će istaknuti kako se jedino dostojanstvenim radom svijet može boriti protiv siromaštva i graditi društvenu koheziju.
Dostojanstvo rada i radnika potrebno je ugraditi u temelje svakog ekonomskog, trgovačkog, političkog i društvenog razvoja na nacionalnoj, europskoj i globalnoj razini, zajednički je zaključak svih svjetskih sindikalnih središnjica.
Obilježavanje današnjeg dana sindikati će na globalnoj razini započeti okupljanjem na Fijiju i demonstracijama, dok će se u 500 gradova održavati razne kulturne i edukativne radionice. Kraj obilježavanja Međunarodnog dana dostojanstvenog rada predviđen je održavanjem jednakih manifestacija na Aljasci. (V.K.)
Izvor:
ITUC