Otvaranje sve većeg broja novih i kvalitetnih radnih mjesta, dokaz je djelotvornosti europske strategije za zapošljavanje, stoji u izvješću Eurofounda
Ubrzani razvoj tržišta rada se u većini članica EU počeo bilježiti nakon 1995. godine, a provedene reforme najviše su koristile ženama i njihovom položaju u društvu, zaključuje Eurofound. Njihov napredak, ali i općenito razvoj tržišta rada najizraženiji je u 15 najstarijih članica EU.
U tim najrazvijenijim zemljama udio zaposlenosti radno sposobne populacije povećao se sa 60 na 66 posto, čime se ukupan broj zaposlenih povećao za 22 milijuna.
Veća ravnopravnost žena
Tijekom posljednjeg desetljeća žene su češće popunjavale novootvorena radna mjesta, a najčešće su se zapošljavale na radnim mjestima srednje kvalitete te visokoodgovornim funkcijama.
Međutim, autori upozoravaju da je ubrzani gospodarski razvoj i veća usredotočenost na tehnologiju uzrokovala niz poteškoća radnicima nižeg stupnja obrazovanja ili neraspoređenim radnicima u sektorima koji stagniraju.
"Općenito, stanje na tržištu rada je zadovoljavajuće te se nalazimo na dobrom putu ka ostvarenju Lisabonskih ciljeva. Veći broj radnih mjesta, njihova kvaliteta i veća ravnopravnost žena jasan su pokazatelj da se Europa odlučila uzdići na ekonomiji znanja", komentirao je Jorma Karppinen direktor Eurofounda.
Nižeobrazovanim radnicima teže
"Isti je razvoj pak doveo do djelomičnog pogoršanja statusa nižekvalificiranih radnika i onih u sektorima koji stagniraju, pa se mora pronaći rješenje za razvoj slabo plaćenih zanimanja. Nastavak ovakvih trendova može dovesti do pomanjkanja prilika za zapošljavanje niže obrazovanih radnika, posebice ako bi se zbog nedostatka kvalitetnijih radnih mjesta morala povećati mobilnost radne snage", upozorio je Karppinen.
Nove članice EU su tijekom tranzicijskog razdoblja prošle kroz značajne gospodarske reforme, a europskoj strategiji su se priključile tek u posljednjoj fazi njezine provedbe.
Napredak novih članica
U tom kratkom razdoblju od priključenja, niti jedna zemlja nije uspjela unaprijediti svoje tržišta rada poput najrazvijenijih, ali je pohvalno da se situacija u pogledu zapošljavanje nije značajnije pogoršala, napominje Eurofound.
Inače, zemlje koje su postigle najznačajniji napredak u pogledu otvaranja novih radnih mjesta i poboljšanja njihove kvalitete su Irska, Danska, Finska, Luxembourg i Švedska. (V.K.)
Izvor:
Eurofound