Dobar životopis i radno iskustvo danas više nisu dovoljni, pa kandidati na razgovoru rješavaju i psihologijske testove
Mislite da ste s ispitima bili gotovi onoga dana kad ste završili školovanje? Nažalost, prevarili ste se. I na tržištu rada čeka vas niz ispita, a prvi je onaj pri zapošljavanju.
Provjera znanja stranih jezika, informatičkih vještina i tome slično uobičajeni su u svakoj tvrtki, a sve ih više koristi i testove osobnosti te provjere ličnosti.
Prije nego se susretnete s takvim testovima potrebno je znati nekoliko korisnih informacija.
Pripremite se
Stručnjaci za testiranja napominju da je kandidatima puno jednostavnije pristupiti testiranju ako znaju što ih očekuje. Pretražite Internet, saznajte koji se tipovi testova koriste i kako su koncipirani. Na taj način ćete se uvjeriti da se nemate čega bojati.
Budite iskreni
Testiranje kandidata u pravilu provode školovani psiholozi koji također analiziraju rezultate. Budući da je riječ o stručnjacima, mogućnost da otkriju kandidata u laži je velika. Stoga, nemojte misliti da ćete ih uspjeti prevariti. Ako ste se već odlučili zaposliti, zaposlite se na pošten način.
Budite što jeste
Rezultati će pokazati vašu osobnost, pa je stoga itekako važno dati ispitivačima jasnu sliku o sebi. Konačno, ako niste iskreni sami sa sobom, možda dobijete posao koji vam neće odgovarati niti ćete ga obavljati sa zadovoljstvom.
Primjerice, natječete se za posao u kojem zaposlenik pri obavljanju zadatka mora imati pomalo agresivan nastup. Ako glumite upornu i pomalo agresivni osobu, možda i dobijete posao, ali ako po prirodi niste takvi, teško da ćete dugoročno biti zadovoljni i uspješni u radu.
Ne pokušavajte dominirati
Ako se zateknete na grupnom testiranju, morate znati kako se ponašati. Stručnjaci ističu da su nebrojeno mnogo puta prisustvovali testiranjima gdje su se osobe željele dodatno istaknuti u većem broju kandidata, što naravno nije dobro jer poslodavac stječe dojam da niste tolerantni. Međutim, nikako nije dobro samo sjediti i pustiti drugima da govore, već se morate uključiti u raspravu.
Kako bi znali na koji ćete način pristupiti razgovoru i koliko ćete se javljati za riječ najbolje je predvidjeti si situaciju i pokušati pronaći ravnotežu. Tako ćete ostaviti dojam osobe koja se zna izboriti za svoje mišljenje, ali je istovremeno tolerantna i dopušta drugim da izraze svoje stavove. (V.K.)
Izvor:
The Times