Ravnateljica Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu ističe da se stvarni broj ozljeda na radu kreće između 40 i 50 tisuća
U povodu Nacionalnog dana zaštite na radu, 28. travnja, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) obilježio je danas Međunarodni dan sjećanja na umrle i ozlijeđene radnike.
U predvorju Radničkoga doma, kod spomen ploče radnicima poginulim ili ozlijeđenim na poslu, predsjednica SSSH-a Ana Knežević podsjetila je da se Dan sjećanja obilježava od 1989. godine, kada je započelo njegovo obilježavanje u Kanadi, da bi se danas u to uključilo 120 zemalja u svijetu.
Svake godine kod nas se na radu povrijedi oko 25.000 ljudi, a zbog takvih povreda potroši se 1,5 milijuna sati na bolovanja, rekla je Knežević.
Za liječenje potrošeno 280 milijuna kuna
Predsjednica Nacionalnog vijeća za zaštitu na radu i ravnateljica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu, Sonja Padovan Janković, upozorila je da se na liječenje ozljeda na radu i profesionalnih oboljenja lani potrošilo 280 milijuna kuna, a na prevenciju samo 64 milijuna kuna.
Mjere prevencije provodilo je samo 32.000 od preko 360.000 poslodavaca, tj. niti deset posto. Istodobno, Hrvatska po svakoj prijavljenoj ozlijedi ima prosječno po 58 dana bolovanja, pa i to ukazuje na nužnost jačanja prevencije, ističe Padovan Janković.
Ulaganje u zdravlje nije trošak
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu Marija Zavalić kaže kako bi bilo dobro kad bi godišnje doista bilo 25.000 povreda na radu jer je stvarni broj mnogo veći, a kreće se između 40 i 50 tisuća.
Ivan Tomac, potpredsjednik SSSH-a za sektor gospodarstva, ocijenio je da će poslodavci početi više ulagati u zaštitu na radu kada shvate da im to nije trošak nego profit. Kada bi smanjili broj ozljeda na radu samo za 10 posto, ostalo bi 1,3 milijardi kuna više za druge potrebe, istaknuo je Tomac. (Hina)