Čak 13 posto manje građana spremno je preseliti radi boljeg posla
Tek je dvije trećine ispitanika (66 posto) spremno preseliti se radi bolje poslovne ponude, dok je 2005. na preseljenje radi boljeg posla bilo spremno 79 posto građana, pokazalo je Istraživanja o mobilnosti koje je MojPosao proveo na više od 500 ispitanika.
Međutim, ako se u obzir uzmu trenutne gospodarske okolnosti, zbog gubitka posla uslijed ekonomske krize ili u slučaju novih poslovnih prilika, prebivalište bi spremno bilo promijeniti 89 posto ispitanika.
Muškarci mobilniji
Na preseljenje su u nešto većoj mjeri spremni muškarci, budući da bi njih 69 posto radi boljeg zaposlenja promijenilo mjesto boravka. S druge pak strane, na preseljenje bi pristalo 63 posto žena. Stupanj obrazovanja vrlo malo utječe na odluku u preseljenju. Naime, zbog bolje poslovne prilike preselilo bi se 63 posto visokoobrazovanih ispitanika, a isto bi učinilo i 69 posto osoba više i srednje stručne spreme. Gledajući sve razine obrazovanja, samo je devet posto ispitanika odgovorilo da nisu spremni na preseliti radi boljeg zaposlenja.
Od svih građana, na promjenu mjesta boravišta u najvećoj su mjeri spremni ispitanici iz središnje (83 posto) te istočne Hrvatske (80 posto), a najpoželjnija mjesta za preseljenje su Istarska županija i Grad Zagreb. Budući da je najmanji broj ispitanika naveo da bi radi bolje poslovne prilike bili spremni seliti u Virovitičko-podravsku, Sisačko-moslavačku ili Brodsko-posavsku županiju (sve 4 posto), zaključuje se da su ove tri županije najmanje primamljive za preseljenje radi bolje poslovne prilike.
Radi boljeg posla sele u inozemstvo
Od ispitanika koji su se spremni preseliti zbog bolje poslovne prilike, više od polovice (58 posto) bi to učinilo bez obzira radi li se o Hrvatskoj ili inozemstvu, dok bi 28 posto ispitanika selilo isključivo unutar Hrvatske, a 14 posto isključivo u inozemstvo.
Ove se godine također snizio i postotak ispitanika koji bi bili spremni na preseljenje uvjetovano zadržavanjem radnog mjesta. Naime, dok je 2005. godine, 43 posto ispitanika navelo da bi preselili kada bi im to bio uvjet za zadržavanje radnog mjesta, ove bi godine na takav potez bilo spremno 40 posto građana. Također, sve je više onih koji nisu sigurni bi li u takvom slučaju prihvatili ponudu za preseljenje.
Viša plaća glavni razlog za preseljenje
Zadovoljstvo poslom važan je faktor pri odlučivanju o preseljenju radi posla, budući da su ispitanici koji su nezadovoljni poslom spremniji na promjenu mjesta boravka zbog bolje poslovne prilike. Također, na preseljenje su u većoj mjeri spremni ispitanici mlađi od 30 godina, iako je i njihov udio pao za 11 posto u odnosu na 2005. godinu.
Glavni razlozi promjene mjesta boravka radi posla su, očekivano, veća plaća ili dodatne financijske beneficije (86 posto) te bolja kvaliteta života (80 posto), mogućnost osobnog razvoja i razvoja kompetencija (60 posto) i zanimljivost posla (55 posto). Istovremeno samo 1 posto zaposlenika bilo bi spremno preseliti radi smanjenja odgovornosti na poslu.
Rezultate cjelokupnog istraživanja pogledajte ovdje! (V. K.)