Usklađivanjem ZOR-a s direktivama EU najduže tjedno radno vrijeme, uključujući i prekovremeni rad ne može trajati duže od 48 sati
Nakon sedam mjeseci, u hitnoj bi se saborskoj proceduri prije ljetne stanke ponovno mogao naći Zakon o radu (ZOR), usklađen s 12 europskih direktiva. "Europski ZOR" trebao je biti donesen do kraja prošle godine, no kako su u međuvremenu blokirani pregovori s EU, i posao oko radnog zakonodavstva se odužio.
Krajem prosinca prošle godine, Vlada je čak iz procedure povukla ZOR kako bi sindikatima i poslodavcima ostavila vremena da se dogovore oko spornih elemenata u dokumentu, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Pojmovi noćni i smjenski radnik
U najnovijem tekstu konačnog prijedloga ZOR-a nema većih zakonskih izmjena, a on je djelomično rezultat dodatnih konzultacija sindikata i poslodavaca, ali i komentara Europske komisije o usklađenosti dokumenta s direktivama.
Sindikati su se uspjeli izboriti da godišnji odmor za tekuću godinu treba iskoristiti najkasnije do kraja lipnja iduće godine. Tako će se godišnji odmori regulirati kao i sada, iako je ranije predlagano da se neiskorišteni godišnji odmor za tekuću godinu može iskoristiti u roku od 18 mjeseci. Po novom prijedlogu zakona, ukupan minimalni broj dana godišnjeg odmora trebao bi se povećati na najmanje četiri tjedna.
Osim toga, usklađivanjem ZOR-a s direktivama EU najduže tjedno radno vrijeme uključujući i prekovremeni rad ne može trajati duže od 48 sati. Također, prema novom prijedlogu zakona, od sada bi trebali biti definirani pojmovi noćnog radnika, rada u smjenama i smjenskog radnika, s propisanim obvezama poslodavca prema noćnim i smjenskim radnicima.
Veća prava radnicima na određeno
Radnici zaposleni na određeno vrijeme morat će imati jednaka prava i uvjete kao i oni zaposleni na neodređeno vrijeme kod istog poslodavca. Iako je prema sadašnjim zakonima ženama zabranjeno obavljanje nekih poslova, poput instruktora ronjenja, novi zakon ukida te zabrane. Ženama se tako sada dozvoljava noćni rad u industriji, te rad na "teškim" poslovima pod zemljom i vodom.
Budući da je radna knjižica ocijenjena kao "administrativna prepreka slobodi kretanja", ulaskom Hrvatske u Europsku uniju ona će se ukinuti. Izdane radne knjižice zadržat će dokaznu snagu u postupcima ostvarivanja prava, a poslodavci će ih vratiti radnicima.
Rad na određeno samo godinu dana
Usklađivanjem Zakona sa EU agencije za privremeno zapošljavanje dobivaju veće ovlasti, pa će ubuduće moći zapošljavati radnike te pružati svoje usluge i u inozemstvu, što je do sada bilo u ovlasti jedino državne burze za zapošljavanje.
Međutim, sindikati i poslodavci još nisu postigli dogovor o definiranju ugovora o radu na određeno vrijeme. Iako su sindikati inzistirali da se rad na određeno vrijeme ograniči na maksimalno godinu dana, o ovom će se pitanju raspravljati naknadno budući da se ono ne treba usklađivati s pravnom stečevinom EU. (V. K.)
Izvor:
Novi list