Sindikati smatraju da će prosvjeda biti još više, jer je i više razloga za nezadovoljstvo
Radnici brojnih hrvatskih poduzeća su bili, ili su još uvijek u štrajku, a o njihovoj učestalosti dovoljno govori zaključak da je radnički bunt spojio i sjever i jug, te istok i zapad zemlje. Da je socijalnog bunta u prva dva mjeseca ove godine neusporedivo više nego li u istom razdoblju lani, ne dvoji ni predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever, makar statistike o tome koliko se štrajkova organizira ne postoje.
"Činjenica je da se u malo vremena itekako zgusnulo prosvjeda i da će ih, nema sumnje, biti još, s obzirom da su se razlozi za nezadovoljstvo itekako povećali", objašnjava Sever.
Predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS) Ozren Matijašević kaže kako je ove godine štrajkova nemjerljivo više. Da je tome tako svjedoči i uvid u novinsku arhivu. Naslovi sugeriraju kako se lani u ovo vrijeme, štrajk spominjao samo uz Luku Rijeka, a Matijašević podsjeća da su tenzije dizali samo sindikati javnih službi i to zbog pregovora s Vladom oko smanjivanja njihove plaće. Danas je, kaže, po hrvatskoj desetak industrijskih akcija, piše Siniša Pavić u Novom listu.
Kriza na samom vrhuncu?
"Razlozi leže u tome da je kriza možda i na svom vrhuncu, što znači da bi u narednih nekoliko mjeseci moglo biti i gore. Negdje razlozi ne leže u krizi već u bahatom ponašanju poslodavca", ističe Matijašević.
Sever kaže kako su se lani poslodavci još nekako krpali, trošili zalihe, unutarnje rezerve. "Krizi se na sve načine pokušavalo doskočiti, pa je zato i štrajkova bilo manje. No, kako vrijeme prolazi rezervi više nema, a kako se ne rješavaju ključni problemi štrajkova će biti samo više", ne dvoji Sever.
Ušli smo u začarani krug, tvrdi on, pri čemu je ionako lošu situaciju pogoršao krizni porez i povećanje PDV-a, a dodatno će je pogoršati poskupljenje plina i najavljeno poskupljenje struje. U takvoj situaciji kada su unutarnje rezerve potrošene, poslodavci će, smatra, ako već nisu, svoje probleme rješavati tako da će otpuštati zaposlenike.
Stoga se ne treba pitati hoće li štrajkova ove godine biti više, već hoće li se to pretvoriti i u veliki sindikalni prosvjed. U HUS-u veliki prosvjed već planiraju, i to u Splitu gdje je, kako kaže Matijašević, desetak tvrtki sa 15.000 zaposlenih pred stečajem. Kada, kako i na koji način će se prosvjedovati, u HUS-u će odlučiti krajem tjedna. (V. K.)
Izvor: Novi list