Zbog rasta cijena u siromašnim zemljama, prošlogodišnja je pomoć zapravo bila manja
Ukupna pomoć 23 bogate zemlje u 2009. je, prema podacima OECD, povećana za 0,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 123 milijarde dolara, pri čemu je najveći dio dan u vidu novih zajmova siromašnim zemljama. Isključujući olakšice dužnicima, koje se razlikuju od godine do godine, a podrazumijevaju i otpis milijardi dolara duga nakupljenih tokom prethodnih desetljeća, rast pomoći u 2009. iznosio je 6,8 posto.
Međutim, međunarodna organizacija Oxfam, koja se bori protiv siromaštva u svijetu, upozorava da je, zbog rasta cijena u siromašnim zemljama, prošlogodišnja pomoć zapravo bila manja od one iz 2008. godine, piše Banka.hr.
Milenijski ciljevi upitni
Oxfamu navode da bi bogate zemlje trebale pokazati više angažmana, jer ovako razvojna pomoć stagnira. "Ako pomoć nastavi pristizati tim tempom, šanse da se ispune Milenijski ciljevi u subsaharskoj Africi, ravne su nuli", ocijenio je Sebastien Fourmy iz francuske filijale Oxfama.
Inače, Europska komisija i španjolsko predsjedništvo Europskom unijom, proglasili su 2010., godinom borbe protiv siromaštva. Milenijski ciljevi, koje su svjetski lideri usvojili 2000. godine, uključuju smanjenje ekstremnog siromaštva za polovinu, te osiguravanje osnovnog obrazovanja za svu djecu, do 2015. godine.
Najizdašnije SAD i Švedska
Prema podacima OECD-a, najveći prošlogodišnji donator bile su SAD, a slijede ih Francuska, Njemačka, Velika Britanija i Japan. SAD su prošle godine povećale razvojnu pomoć siromašnima u svijetu za 5,4 posto u usporedbi s 2008. godinom, na 28,7 milijardi dolara, pri čemu je posebno uvećana pomoć Afganistanu i subsaharskoj Africi.
Istovremeno njemačka pomoć je smanjena za 12 posto, a japanska za 10,7 posto. Grčka, Irska i Portugal također su znatno smanjile pomoć siromašnim zemljama pritisnute "svojim" problemima.
Gledano prema veličini ekonomija, Švedska je ostala najizdašnija te je za razvojnu pomoć u inozemstvu izdvojila više od jedan posto bruto domaćeg proizvoda. Inače, bogate zemlje su 2005. godine, obećale da će trošiti najmanje 0,5 posto BDP-a za pomoć do 2010. godine. Međutim, kako pokazuje izvještaj OECD, većina ih je još daleko od tog cilja. (V. K.)
Izvor: Banka.hr