Share
Tweet
Share
Send to friend

Posebnosti u poslovnom izgledu žena i muškaraca (prvi dio)

U jednom od prošlih tekstova pisali smo o zajedničkim elementima poslovnog imidža žena i muškaraca. Njih je mnogo, no postoje i specifičnosti u svakom od ta dva poslovna izgleda. U ovom tekstu usmjeriti cemo se na posebnosti u poslovnom izgledu i neka osnovna načela i pravila koja bi trebala olakšati izbor one (naj)bolje mogućnosti i smanjiti broj pogrešaka koje nastaju u upravljanju osobnim imidžom.

Imidž poslovne žene
Poslovne se žene susreću s više izazova (i) u osobnom imidžu. Naime, ženska je odjeća manje zadana te podliježe većem broju improvizacija. To može biti zanimljivo i kreativno, ali istodobno dovodi do češćih i većih grešaka u izboru i samim tim u komunikaciji.

Osnova - komplet. Svaka bi žena u svojoj poslovnoj odjeći trebala imati najmanje jedan, a idealno dva do tri kompleta po sezoni (proljeće/jesen, ljeto i zima). Pri tome se podrazumijeva dvodijelni komplet najbolje moguće kvalitete neovisno o tome je li riječ o kostimu i/ili odijelu. Još je praktičnije da komplet sadrži tri i više dijelova, tj. da ga čine sako sa suknjom i hlačama te eventualno prslukom. Time se bitno povećava njegova funkcionalnost, moguće su brojnije, praktičnije i zanimljivije kombinacije. Idealne boje tog osnovnog višedijelnog kompleta su: tamno/mornarski plava, siva i crna. Riječ je o tri najposlovnije boje koje se mogu odlično kombinirati s većinom ostalih boja.

Uz taj osnovni komplet, poslovna žena može svoju poslovnu odjeću spretno obogaćivati sakoima i jaknama, suknjama i hlačama koje bojama, materijalima i stilom pristaju uz njega. Time se broj različitih izgleda bitno povećava. Tu su još i haljine jednostavnog kroja koje poslovna žena može nositi ispod sakoa ili veste koja po kroju "oponaša" sako. Poslovna žena ne bi trebala u prvi plan isticati svoje "ženske atribute" već svoju ravnopravnost (i) u poslovnom svijetu s muškim kolegama.

U dobro krojenom sakou poslovnih boja, ona ne djeluje manje ženstveno već poslovno čime se znatno smanjuju opasnosti od slanja "krivih signala" muškim kolegama.

Važan dio (i) poslovne odjeće čine kvalitetne bluze/košulje, majice i topići. Uz kvalitetu i vrstu materijala – idealno prirodnih (pamuk, svila…), kod njih je važno da nisu suviše uski (pripijeni uz tijelo), preprozirni ili pak suviše otvoreni, jer mogu slati krive signale. Vezano uz bluze/košulje potpuna poslovnost podrazumijeva da se topići i bluze bez rukava nose isključivo ispod sakoa. Pokazivanje nadlaktica ne komunicira profesionalnost (neovisno o dodatnoj njezi). Poslovni muškarci ih nikada ne pokazuju, pa nema razloga da to činile poslovne žene. To potvrđuje izreka poslovnih imidž konzultanata koja kaže – što više pokazujete, to manje autoriteta projicirate.

Broj kombinacija se dramatično povećava dodacima koji ističu osobni stil. Fini i maštoviti dodaci odraz su osobnosti i stila. To su šalovi i marame kvalitetnih materijala, boja i uzoraka usklađenih s odjevnom osnovom. Tu je i nakit – ogrlice, naušnice, narukvice, prstenje, ukrasne igle. S dodacima treba biti oprezan kako se ne bi pretjeralo. Ako ih je previše – dolazi do efekta "božićne jelke", tj. izgled je prenakičen, a ako ih nema ili ih je premalo, izgled može djelovati nedovršeno, (pre)siromašno.

Posebno važan komad nakita kod žene su naušnice koje imaju istu ulogu koju kod muškaraca igra kravata. Ako su od odgovarajućih materijala – sjajnih, po mogućnosti, plemenitih metala i/ili od (polu)dragog kamenja, one privlače svjetlost i reflektiraju je na lice – koje tako djeluje blistavije i svježije. Nakit bi trebao biti usklađen s odjećom, a i prema prilici. Kod nakita je važno da ne bude prevelik, da ne dominira. Također treba voditi računa da nije bučan - da ne zvecka, lupka, zvoni, jer time ometa komunikaciju.

Frizura bi trebala biti uredna ali ne (pre)napadna. Jednostavni, lako održavani styling može znatno olakšati i skratiti pripreme za posao. Stoga se isplati investirati u dobro šišanje jer ono omogućava kosi da dobije odgovarajuću punoću i pad. Stoga je bitno održavati oblik frizure. Redovito pranje i eventualno bojenje kose zaokružuje sliku. Izrasti sijede ili prirodne kose različite boje djeluju neuredno i samim time neposlovno. Prekričava boja kose ili pramenova u previše prejakih nijansi također ne djeluje poslovno.

Make up bi trebao biti u skladu s odjećom, tipom i prilikom. Make up po definiciji znači dovršavanje, tj. isticanje na licu onog što je dobro, a neutraliziranje, pa čak prikrivanje (i prekrivanje) onoga što je manje dobro. U poslovnom svijetu preporuča se tzv. poslovni, tj. dnevni make up koji je diskretan i "ne vidi" se već licu "daje" prirodan i svježiji/zdraviji izgled. Takav make up nije svjetlucav, već je naprotiv "mat", a boje su umjerene, prirodne i, naravno, prilagođene tipu, godinama, dobu dana odnosno svjetlosti.
Lista za provjeru: - Da i Ne poslovnog izgleda žene

DA:

  • Čista kosa i uredna, lako održavana frizura
  • Ispolirani i/ili neutralnim lakom nalakirani nokti (tzv. francuski manikir)
  • Rezervne čarape/dokoljenice (samo kod hlača) u torbi
  • Nakit prilagođen općem izgledu i stilu
  • Odjeća odgovarajuće veličine/ broja koja ne otkriva suviše
  • NE:
  • Kričave boje
  • Poderane ili oštećene čarape
  • Neodgovarajuća obuća – (pre)visoke, (pre)tanke pete, obuća bijele boje,    sandale otvorenih prstiju, natikače
  • Dugački, bučni nakit (naušnice, narukvice, ogrlice)
  • Preuske hlače/suknje, previsoki prorezi na suknjama, preduboki izrezi
  • U slijedećem nasatavku čitajte više o imidžu poslovnog muškarca.

    Autorica: Marija Novak-Ištok

    (V.K.)
    Izvor:

    We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.