Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako zapošljava Google

Zaposlenici prestižne tvrtke Google uživaju u brojnim povlasticama. Besplatni obroci i jednodnevna skijanja, dječji vrtići i uredi u koje je dozvoljen ulaz psima te liječnik koji im je uvijek na raspolaganju, samo su neke od povlastica radnika te svjetski poznate tvrtke. No, dobiti radno mjesto u Google-u mukotrpan je proces.

Svaki mjesec u tu tvrtku stiže preko 150,000 životopisa, a kako tvrde, čitaju baš svaki. Iako su neki kandidati vođeni željom za velikom zaradom, u obzir dolaze samo vrhunski stručnjaci. Pošto Google dnevno prima 9 novih zaposlenika, broj zaposlenika u zadnje dvije godine se utrostručio.

Godine 2004. u Google su prešli neki od najvećih tehnoloških umova današnjice, među kojima svakako valja istaknuti Kai-Fu Leea, bivšeg šefa u Microsoftu. Razgovori s Leejem vođeni su u strogoj tajnosti, a nakon što je prihvatio kompenzaciju od 10 milijuna dolara, Google se našao u sudskom sporu s Microsoftom.

Osim što radna mjesta oglašavaju u novinama i na Internetu, zaposlenike često nalaze obilazeći sveučilišta. Kako bi popunili radna mjesta nižeg ranga, provodi se program zapošljavanja studenata, a na fakultetima se dijele besplatne majice, održavaju prezentacije i organiziraju natjecanja i intervjui za potencijalne kandidate. Velika se pažnja pri zapošljavanju pridaje prosjeku ocjena s fakulteta, iako to mnogi stariji kandidati smatraju nebitnim zbog činjenice da je prošlo mnogo godina od kada su diplomirali.

Prošle je godine tvrtka na sebe privukla veliku pozornost kada su objavili knjižicu s pitanjima poput "Koja je najljepša matematička jednadžba?". Čitatelji nekoliko časopisa pozvani su da pošalju svoje odgovore, a Google se obećao javiti onima koji ponude najbolje. Iz Google-a kažu kako objavljivanje knjižice nije napravljeno s ciljem zapošljavanja već kao marketinški potez jer, kako kažu, za zapošljavanje preferiraju klasični proces.

Razgovori za posao obično počinju preko telefona, a ukoliko se procjeni da su bili uspješni, kandidate se zove da pristupe sastancima s najviše 10 ljudi.

Kandidati koji su taj postupak prošli, opisuju ga zamornim i mukotrpnim zbog vremenskog trajanja i mentalne spretnosti koja se od njih očekuje. Od njih se tako često traži da glume u zamišljenim situacijama i postavljaju im se pitanja poput: Kako biste uvjerili milijune ljudi da koriste određeni proizvod?, a ne zaobilaze se niti pitanja o Java softveru ili algoritmima. Također, zaposlenicima je omogućeno da podijele svoje mišljenje o svakom kandidatu.

Iako se plaće zaposlenika drže u strogoj tajnosti, može se pretpostaviti da su stotine njih "teški" milijune.

Neke konkurentske tvrtke tvrde da je Google zadnjih godina povisio plaće programerima i za 50 posto. S druge strane, zaposlenici službe za korisnike počinju s plaćom od 45.000 dolara, navodi izvor koji je želio ostati anoniman.

Istovremeno, stručnjaci upozoravaju da se Google ponekad koristi svojim imenom kako bi ponudio niže plaće zaposlenicima na manje atraktivnim pozicijama.

(D.C.)
Izvor:
San Francisco Chronicle

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.