Share
Tweet
Share
Send to friend

Putujući ured - zaokružena slika managera

Poput puževe kućice, poslovni ljudi – doduše ne na leđima, već na ramenu ili u ruci sve češće nose svoje putujuće urede. Živimo u vremenu promjena kojima moramo upravljati (Change Management). Promjene su sve brže i zahtjevnije, a to se sve više ogleda i u korištenju suvremenih tehnologija.

Još do nedavno važni elementi osobnog imidža poslovnog čovjeka (koji je opet dio imidža tvrtke - Corporate Image) bili su: odjeća, obuća i dodaci, pribor za pisanje, sat, aktovka...i, naravno, automobil. No, više ništa nije kao prije! Danas taj imidž zaokružuje putujući ured smješten u laptop, notebook, palmbook...

Prijenosna računala = prijenosni ured

Fizička nazočnost u stvarnom uredu polako postaje stvar prošlosti – a virtualni (remote) uredi "sele se" u prijenosna računala. Tako (opet) ništa nije kao prije, pa je ured s nama uvijek i svuda na terenu – kod klijenta, u hotelu, na putu: u automobilu, vlaku, brodu, avionu. Sada zaista naš klijent može postati svojevrsni Big Brother i doslovce stalno motriti na nas. Zbog toga se dramatično mijenja i osobni imidž poslovnog čovjeka (Personal Image) koji sve više postaje neodvojiv od imidža tvrtke. Uz poslovno odijelo/poslovni kostim kao zaštitni znak poslovnog čovjeka, sat kao simbol poštovanja svojeg i tuđeg vremena, aktovku – kao uvjet bez kojeg poslovni čovjek ne može... sve je više i "tehnoloških čuda" koja su postala neodvojiv dio poslovnog imidža.

Neovisno o tome čini li naš pokretni ured laptop, notebook ili palmtop, njihova suvremenost, dizajn, ime/brand, boje, šalju poruke o nama i tvrtki koju predstavljamo. Ali to nije sve – sliku kao i obično zaokružuje način na koji ih koristimo.

No, krenimo redom. Imidž, još uvijek, najčešće zaokružuje laptop koji ima praktički sve elemente stolnog računala - (bez)žično umrežavanje, snimanje (CD; DVD), memoriranje, obradu. Njegova skromnija verzija notebook manjih je dimenzija i performansi ali je zato lakši za nošenje. Idealan je za korištenje u kombinaciji sa stolnim računalom. Palmtop ili hrvatski dlanovnik – pomoćno je računalo koje stane na dlan i stoga idealno za unošenje podataka na terenu. Po njemu se može pisati, tj. voditi bilješke, a ima i mogućnost bežične veze s računalom putem tzv. bluetooth protokola. Po mnogim je elementima sličan elektronskom organizer-u. To malo čudo suvremene tehnologije omogućava puno toga: vezu na e-mail, GPS navigaciju u vožnji... Može se spojiti na postolje Docking Station-a što omogućuje sinkronizaciju baza podataka (adrese, kontakti, dogovori, bilješke) s ciljem organizacije poslovnih podataka.

Trendovi u komuniciranju prijenosnim računalima

Kao u svakoj oblasti, i u poslovnom životu prisutni su trendovi. Kod prijenosnih računala, zahvaljujući tehnološkom napretku, oni su najuočljiviji u smanjivanju težine i cijene uređaja s istodobnim povećavanjem njihove funkcionalnosti.

Što se brandova tiče, i u slučaju prijenosnih računala dominiraju veliki igrači - Dell Computers, Hewlett Packard, Toshiba itd.

Dizajn također postaje sve izraženiji. Grubi, oštri rubovi nestaju pa su u trendu modeli zaobljenih rubova. Od stilova prevladava onaj minimalistički – s naglaskom na maksimalnu jednostavnost. Kao i kod mobilnih telefona, "in" su tanji modeli što, za sada, ima svoje granice zbog problema hlađenja.

Dizajneri šire i paletu boja računala. Još do nedavno su dominirali uređaji tamnih boja – poglavito crne. Zatim su se stidljivo pojavili tamno sivi, pa sve svjetliji sivi, zatim srebrni. Sada ih ima u raznim bojama, kao npr. tamno crvenih s trendom sve svjetlijih nijansi. Pojedine kultne kompanije i iz drugih branši kao npr. Ferrari proizvode svoje kontrolirane dizajnerske serije laptopa.

Aktovka je do nedavno bila jedan od nezaobilaznih simbola poslovnog čovjeka. Idealne su one neutralnih i poslovnih boja poput crne, sive, bordo, od fine kože ili njene dobre imitacije ali i od novih sve mekših materijala.

U današnje vrijeme ulogu nekad tvrde aktovke tipa Samsonite sve češće preuzima mekana poslovna torba s pregradom za prijenosno računalo i njegov pribor. Sama torba dimenzijom prati veličinu ekrana prijenosnog računa. Jedan od trendova kod torbi za prijenosna računala je upotreba sve mekših materijala i proširenje palete boja.

Pravila ponašanja s prijenosnim računalima

Nove tehnologije unose i novosti u komunikaciji. Stoga možemo govoriti o kulturi njihova korištenja. Prijenosna računala govore o nama već svojim izgledom, imenom/brandom, dizajnom. Najviše ipak poručujemo načinom na koji ih koristimo.

No, pođimo od izgleda. Poput naše pojavnosti – odijela, obuće, dodataka, frizure - i prijenosno računalo bi trebalo biti uredno i održavano. Sistematično složena torba s pratećim dokumentima i pomagalima na svojim mjestima, u posebnim pregradama, šalje poruke kontrole, urednosti, preciznosti. Ekran od tekućeg kristala je oku ugodniji kada je redovito održavan specijalnim vlažnim maramicama. Tipkovnica je također dopadljivija ako je čista, tj. bez prašine i tragova od ostataka hrane, kozmetike. Najveću opasnost predstavljaju ipak tekućine, stoga je i ovdje primjenjivo pravilo zdravog razuma: tekućina i prijenosno računalo trebaju biti što dalje jedno od drugog. Upravo je prolivena tekućina (voda, kava, čaj) po računalu jedan od češćih uzroka njihovih kvarova. Osim od tekućine, prijenosno računalo bi trebalo čuvati od udaraca i padova.

Poznato je koliko je mobilna telefonija sa sms-ovima unaprijedila, ali i unazadila komunikaciju. Nepotpune rečenice, nerazumljive kratice, izostanak uljuđenih fraza, opća upotreba malih slova - samo su neke od njih. Stoga nova izdanja poslovnog bontona imaju obveznu sekciju o bontonu e-maila.

Slično je i s prijenosnim računalima. Ukoliko ih koristimo na sastancima s klijentima, uz njihov izgled i urednost treba voditi računa i o pravilima poslovnog bontona. To podrazumijeva da sugovornike, a prije svega domaćina sastanka, zamolimo za dozvolu korištenja uređaja. Ukoliko tijekom sastanka vodimo bilješke na laptopu, notebooku ili palmtopu ne zaboravimo da nam je sugovornik stvarna, a ne virtualna osoba koja će nas, još uvijek, uz sadržaj izgovorenog, više procjenjivati po očnom kontaktu, tjelesnom stavu i - osmijehu.

SAVJETI poslovnog savjetnika

Izgled računala

  • Držite torbu računala urednom – izvana i iz unutra
  • Ekran računala redovito održavajte specijalnim vlažnim maramicama
  • Pazite na urednost tipkovnice
  • Prijenosno računalo ne voli kavu, čaj...- tekućine držite što dalje od njega
  • Čuvajte prijenosno računalo od udaraca, padova...
  • Bonton u korištenju računala

  • Obavezno tražite dozvolu sugovornika za korištenje računala na sastancima
  • Vodite računa o glasnoći zvuka na prijenosnom računalu – osim ako nije u funkciji prezentacije
  • Uoči prezentacije proizvoda, projekata i/li tvrtke unaprijed provjerite kompatibilnost računala s ostalom tehnikom - projektorom...
  • Pripremite i provjerite i ostala pomagala: laserski pokazivač teksta, produžne kabele, adaptere, kabel za PC, LCD, rezervni CD, memory stick, evl.video...
  • Ne zaboravite da je tehnika samo pomoć čovjeku, a ne obratno – komunicirajte i dalje riječima, glasovnim ekspresijama i tijelom.

    Autor: Marija Novak-Ištok

    (V.K.)
    Izvor:

    We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.