Share
Tweet
Share
Send to friend

Većina mladih boji se dati otkaz na lošem poslu

Gotovo jedna petina australskih zaposlenika mlađih od 26 godina nezadovoljni su plaćom i uvjetima u kojima rade, no većina ih neće odmah dati otkaz iako smatraju da se prema njima loše postupa, pokazalo je istraživanje australskog lista Sydney Morning Herald. Rezultati istraživanja tako ukazuju na veliku nesigurnost mladih radnika, te činjenicu da mnogi od njih trpe lošu plaću, zlostavljanja i loše ugovore o radu.

Većina od 400 ispitanika su povremeno zaposleni studenti, no posao im je bio toliko važan da je samo jedan od njih pet kazao da bi dao otkaz i potražio drugi posao ako bi mu plaća ili uvjeti rada bili zaista loši.

Ostali su odgovorili da bi jednostavno trpjeli i čekali dok ne steknu više vještina ili završe studij, ili bi se na starom poslu zadržali dok ne nađu novi. Međutim, dok nisko kvalificirani mladi radnici možda nisu dovoljno hrabri da daju otkaz, stanje je potpuno drugačije kada se radi o pripravnicima i vježbenicima. Naime, broj onih koji završavaju svoj pripravnički i vježbenički staž jednak je broju onih koji daju otkaz prije njegova završetka.

Drugo istraživanje istog dnevnog lista, potvrdilo je strahovanja sindikalnih službenika, a to je da, unatoč slaboj pregovaračkoj poziciji mladih zaposlenika, većina njih zaista i vjeruje da šef zna najbolje. Od 940 studenata koji su odgovarali na upitnik, njih čak 40% reklo je da bi, ako imaju problem, razgovarali s poslodavcem, a samo 6% bi ih se obratilo sindikatu.

Istraživanje je pokazalo i kako se mladi, zbog toga što rade kao nisko kvalificirani radnici, osjećaju slabijima kada pregovaraju s poslodavcem oko plaće ili uvjeta rada. Samo dvije petine njih reklo je da su bili samopouzdani ili vrlo samopouzdani u pregovorima o plaći ili uvjetima rada. Najviše ih je reklo kako je glavni uzrok toga, snaga šefova argumenta da posao zahtjeva samo osnovne ili uobičajene vještine.

Kada im je potreban novac, mladi nisu spremni napustiti posao i boriti se s još 10 mladih za neki drugi posao, kaže John Ferguson iz australske organizacije Akcija za mlade. Mladi su zapravo uvelike nemoćni kada dođe do pregovora o plaći i uvjetima rada, dodaje Ferguson i naglašava kako radna budućnost za mlade Australce nipošto nije svijetla. Već sada, mladi su izloženi neprihvatljivo visokim stopama zlostavljanja na poslu, a često su prisiljeni raditi prekovremeno što im poslodavci redovito ne plaćaju, zaključuje Ferguson.

(T.B.)
Izvor:
The Sydney Morning Herald

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.