Share
Tweet
Share
Send to friend

Gledanje SP-a može biti dobro za posao

S približavanjem Svjetskog nogometnog prvenstva, u Velikoj Britaniji, ali i u ostalim europskim zemljama, zahuktala se rasprava o tome koliki će utjecaj taj događaj imati na povećanje broja izostanaka zaposlenika s posla. Naime, poslodavci se pribojavaju da bi se broj onih koji izostaju s posla jer su "bolesni" mogao drastično povećati.

Takve rasprave uobičajene su prije svakog velikog sportskog događaja, kao što su nogometno prvenstvo ili Olimpijske igre. Međutim, iako se poslodavcima s približavanjem velikih sportskih događaja "diže kosa na glavi", prema rezultatima istraživanja koje je nedavno proveo britanski Social Issues Research Centre, sport bi mogao biti dobar za posao.

Istraživanje je pokazalo da dvije uobičajene pretpostavke o utjecaju sporta na posao - da gledanje sporta ili bavljenje njime smeta poslu, te da je miješanje sporta i posla isključivo "muška" preokupacija kojoj žene nemaju pristupa pa im je onemogućeno stvaranje neformalne mreže kontakata, što je u poslovnom svijetu vrlo važno – jednostavno ne stoje.

Od 2.000 zaposlenika koji su sudjelovali u istraživanju, više od dvije trećine žena ustvrdilo je da bi uprave tvrtki trebale bolje iskoristiti sport kako bi podigle moral zaposlenika i tako povećale produktivnost. Također, istraživanje je potvrdilo da, za razliku od muškaraca, žene o sportu ne razgovaraju svakodnevno, ali ga mnoge vrlo cijene, pogotovo ako se, umjesto da o sportu samo razgovaraju, njime i bave.

Petina zaposlenika smatra da veliki sportski događaju mogu omesti njihovu koncentraciju i produktivnost. No, velik broj njih snažno vjeruje u veliki potencijal takvih događaja da podignu moral zaposlenika i tako povećaju njihovu produktivnost. S druge strane, loša strana je rizik "opće depresije" ako nacionalna reprezentacija loše prođe.

Umjesto da se brinu o negativnom utjecaju Svjetskog nogometnog prvenstva, autori istraživanja menadžerima preporučuju da potaknu uzbuđenje i entuzijazam zaposlenika zbog Svjetskog prvenstva.

Oni kojima je najviše stalo do praćenja prvenstva su mlađi zaposlenici, pokazalo je istraživanje, a oni stariji od 50 godina spremniji su više se koncentrirati na posao te se o rezultatima utakmica informirati kasnije. Također, prema rezultatima istraživanja vjerojatnije je da će se mlađi zaposlenici praviti "bolesni", kako bi nesmetano mogli uživati u nogometnom spektaklu, iako je relativno mali broj ispitanika rekao kako je zbog toga spreman varati poslodavca.

Što se pak tiče utjecaja sporta na međuljudske odnose na radnom mjestu, mnogi ispitanici su istaknuli da sport stvara opušteniju atmosferu na radnom mjestu i da stoga može povoljno utjecati na odnose i komunikaciju između nadređenih i podređenih te između suradnika. Polovica muških i trećina ženskih, naime, smatra da sport poboljšava opće raspoloženje na poslu.

(T.B.)
Izvor:
Financial Times

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.