Share
Tweet
Share
Send to friend

Neravnopravan položaj žena u njemačkoj znanosti

Znanstvene bi institute posebnim mjerama trebalo poticati da na vodeće položaje postavljaju žene, s obzirom da još uvijek nisu dostigle muškarce.

Profesor Ernst Rietsche, predsjednik "Zajednice Leibniz", koji se inače zalaže za veću zastupljenost žena, ističe kako ni na području znanosti nema vidljivog napretka u napredovanju žena.

Da bi žene imale iste izglede kao muškarci, prema njegovu mišljenju, treba uvoditi poticajne mjere i kvote koje bi dovodile žene na vodeće položaje. Ipak, on nije potpuno pesimističan i ne smatra da u Njemačkoj momentalno netko tko je na svom području uspješan, ne bi imao dobre izglede dobiti mjesto profesora na fakultetu ili pak važan položaj u nekom istraživačkom centru samo zbog toga što je žena.

Mislim da problem više leži u tome da broj žena koje se za takve položaje natječu, nije dovoljno visok, objašnjava on.

S druge strane, same obvezujuće kvote, ne čine se idealnim rješenjem. Jer kada bi se ravnalo samo po principu, "barem na polovici vodećih položaja moraju biti žene", unatoč činjenici da se one vrlo rijetko natječu za ta mjesta, opet se ne bi radilo o pravednom rješenju.

U znanstvenim institutima, u okolini gdje vlada velika konkurencija, nije lako ni muškarcima. Sve se rjeđe dobivaju stalni ugovori, puno su češći oni na određeno vrijeme. Poslove često ne dobivaju znanstvenici koji su uistinu dobri u svom području, već oni koji se znaju dobro prodati.

Da tako je to i u znanosti. Zbog pritiska pod kojim se muškarci danas nalaze, oni manje razmišljaju o tome kako pomoći svojim ženama koje pak moraju balansirati između posla, djece i obaveza kod kuće. To se prije samo po sebi podrazumijevalo. Znanost je u tom smislu posebno teško pogođena, upozorava Rietsche.

Mjere koje su do sada poduzimane nisu mnogo pomogle ženama. Koje bi poteze država trebala pod hitno poduzeti da se stanje popravi? Određene regulacije kao rješenja dobro zvuče, no nije baš jasno kako bi one trebale izgledati. S jedne strane moguće je uvoditi zakone koji će poslodavce obvezivati da postavljaju više žena na vodeće položaje. Ali, prema riječima profesora Rietschela bolje su rješenje mjere koje će znanstvene institute poticati da se sami odluče davati više prilika ženama.

(V.K.)
Izvor:
DW

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.