Razgovaranje kao pretpostavka uspješnog nastupa
Uspnite se visoko, uspnite se daleko, nebo vam je cilj, zvijezda vam je meta - natpis na koledžu Williams.
Tko ne bi želio zvučati inteligentno, moćno, samouvjereno i samopouzdano? Vješt odabir riječi, stil, uljudnost i stav jednako su važni kao i način na koji se reflektiraju na naš image, ugled i vjerodostojnost. Uspješan razgovor znači mnogo više nego "reći nekoliko riječi" slušaocima: to je način otkrivanja i izražavanja naše osobnosti, duha i individualnosti. Poslovni, društveni i osobni uspjeh ovisi o našoj govornoj sposobnosti da našoj okolini jasno pošaljemo poruku tko smo, što želimo i u što vjerujemo.
Želite li govoriti jasno i uvjerljivo pred poslovnim partnerima i pritom ostvariti uspješan nastup morate ovladati osnovne vještine razgovora/govora.
Kako razgovorom pridobiti slušatelja i pritom ostvariti uspješan nastup
Zaslužite povjerenje slušatelja – budite iskreni i ozbiljni prilikom razgovora.
Zadobite pozitivnu reakciju slušatelja – Lincoln je rekao: «Raspravu počinjem tako da prvo pronađem područje zajedničkog slaganja».
Govorite zanosno - budite pod dojmom svojih uvjerenja kako bi ostavili uspješan dojam. Uvjerljivost vam mora blistati iz očiju, odzvanjati u glasu, ogledati se u ponašanju.
Iskažite poštovanje i naklonost prema slušatelju.
Počnite razgovor uvijek prijateljskim tonom U poslovnom svijetu nemojte koristiti poslovicu "šutnja je zlato" jer to vrijedi samo za razgovor loše kvalitete. O vašem umijeću komuniciranja ovisi hoćete li uspjeti i ostvariti uspješan nastup.
Preporuke za uspješan razgovor
• Gledajte sugovornika u oči - to je prvi korak komunikacije i ostavljate dojam iskrene, otvorene i prijateljske osobe, sigurne u sebe i stručno kompetentne osobe. Budite oprezni - nemojte zuriti u svog sugovornika.
Obraćajte se osobno - tijekom razgovora koristite često ime svojega sugovornika. Zapamtite da je čovjeku njegovo ime najslađa i najvažnija riječ na svijetu.
Aktivno slušajte - neverbalnim znakovima pokažite da pažljivo pratite tijek razgovora. Budite dobar slušatelj.
Smiješite se
Govorite jasno i razgovijetno - glasan, jasan i razgovijetan govor djeluje samosvjesno i uvjerljivo. Savjet: Govorite polako. Dobri govornici vladaju jednostavnom, ali moćnom vještinom – oni govore sporije od drugih osoba. Shvatite to najozbiljnije. Govornici koji govore polako imaju 38% više znanja od govornika koji brzo govore. Dobar vokabular odaje dojam inteligencije.
Budite jasni - da bi vaše riječi zvučale moćno koristite kratke, jasne i jednostavne rečenice. Ne govorite predugo, koncentrirajte se na bitne argumente i izbjegavajte nebitne stvari. Recite što mislite i mislite što govorite. Ne koristite pridjeve, priloge, opise i superlative.
Koristite stanke - neka vam postane zlatno pravilo da nakon važnih razgovora, iznošenja argumenata koristite stanku. Na taj način će te svojim riječima dati na važnosti. Korištenje stanke naglašava vašu mirnoću i naglašava vašu sigurnost.
Pazite na ton vašeg glasa - govorite odsječeno i živo. Mijenjajte intonaciju glasa kako biste bili uvjerljivi. Na kraju rečenice spustite glas, na taj način naglašavate rečeno. Da biste dali naglasak onome što govorite, naglasite zadnju riječ u rečenici i prenesite taj naglasak na prvu riječ u slijedećoj rečenici.
Budite pozitivni - koristite pozitivne rečenice. Izbjegavajte odgovore na pitanja s "da" ili "ne". Uvijek odgovarajte sa smiješkom i izbjegavajte kategorične tvrdnje.
Pitajte - upravljajte razgovorom. Upamtite: tko postavlja pitanja, taj i vodi glavnu riječ. Pravilno postavljena pitanja mogu vas dovesti na vrh uspjeha. Iskoristite vještinu dobrog razgovora.
Slanje poruka - šaljite jasnu poruku i djelovat će te uvjerljivo i sigurno.
Rekapitulacija razgovora - ne zaboravite da vaš uspješan nastup ovisi i o načinu na koji završavate razgovor. Koristite retorički instrument - rezime.
Djelujte vjerodostojno - držite tijelo uspravno, podignute glave. Dok razgovarate ne mičite ruke i noge, koljena neka su vam spojena, a laktovi neka se nalaze što bliže tijelu. Govorite tečno bez zastajkivanja i korištenja poštapalica. Koristite prirodne geste prilikom razgovora. Krećite se, što ste više u pokretu unosite više energije i dinamike u ono što govorite. Čovjek treba znati upotrijebiti prave riječi, reći ih pravim ljudima i u pravo vrijeme. Ovo je mudrost komunikacije i vaš uspješni nastup je osiguran.
Autor: Ljiljan Buhač
(V.K.)
Izvor: