Share
Tweet
Share
Send to friend

Britanski zakon protiv dobne diskriminacije mogao bi utjecati na minimalnu plaću

Britanski zakon protiv dobne diskriminacije, koji bi na snagu trebao stupiti ove nedjelje, mogao bi nanijeti štetu sustavu minimalnih plaća, upozoravaju iz poslovnih krugova.

Tako bi se moglo dogoditi da zaposlenici mlađi od 21 godine života, trenutno primaju manju plaći od svojih starijih kolega, što britanska trgovačka komora smatra diskriminirajućim. U međuvremenu, tvrtke su zbunjene postojećima zakonima, a neki od njih su u strahu da bi ih mogli i prekršiti.

Naime, studija provedena na 150 tvrtki, koje zajedno zapošljavaju oko pola milijuna radnika, otkrila je kako mnogi posluju na način koji bi se mogao protumačiti kao protuzakonit. Studiju je provela tvrtka Eversheds, a rezultati su pokazali kako, iako još uvijek nije ilegalno, postavljanje pitanja o datumu i godini rođenja kandidata za posao, još je uvijek praksa mnogih tvrtki.

Tajnik britanskog ministarstva trgovine i industrije, Alastair Darling izjavio je kako će biti potrebno određeno vrijeme, dok se poslodavci i radnici potpune ne priviknu na nove zakonske odredbe. On je za BBC izjavio kako se slično dogodilo i kada je uveden zakon protiv spolne i rasne diskriminacije, kada su ljudi postupno postajali svjesni važnosti zakona.

Inače, stupanje na snagu zakona protiv dobne diskriminacije, u Britaniji je opisano kao najveća prekretnica u zakonima na tržištu rada u posljednjih 30 godina.

Prema tom će zakonu, primjerice nedopušteno biti diskriminirati nekog zbog njegove dobi na bilo koji način, a poslodavci će osobama koje se bliže 65. godini života, šest mjeseci unaprijed morati uručiti obavijest prema kojoj ih se želi umiroviti

(V.K.)
Izvor:
BBC News

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.