Share
Tweet
Share
Send to friend

Od cjeloživotnog obrazovanja koristi imaju i roditelji i djeca

Nedavno provedeno istraživanje u Velikoj Britaniji, pokazalo je da su mnogi britanski roditelji nezadovoljni jer ne razumiju gradivo koje njihova djeca uče u školi pa im ne mogu pomoći u onoj mjeri u kojoj bi htjeli ni u pisanju domaće zadaće.

Osim što možda svom djetetu niste mogli pomoći oko zadaće, poželjeli ste završiti kakav dodatni tečaj ili popuniti rupe u znanju iz nekog područja, čime biste automatski osigurali bolje plaćeni posao.

Ovakve su pogodnosti dostupne svim odraslim Europljanima, a obrazovanje je moguće stjecati putem online tečajeva ili grupno, na nastavi, u razredu. Ovakve bi se mogućnosti uskoro trebale pružiti i odraslima u Hrvatskoj, između ostalog i zbog toga što je izgradnja sustava cjeloživotnog obrazovanja naša obveza prema EU.

Uz 150.000 studenata, Hrvatska do 2010. mora imati još najmanje 100 do 150 tisuća odraslih u dobi od 25 do 64 godine koji idu u školu. Trenutačno je takvih đaka samo 2,3%, što je četiri puta manje od europskog prosjeka. Možda će nekim roditeljima dovoljan poticaj da se školuju i pod "stare dane" biti rezultati velikog međunarodnog istraživanja koje je pokazalo da su djeca čitalački, matematički i prirodoslovno znatno pismenija od svojih roditelja. Stručnjaci upozoravaju i da je podizanje obrazovne strukture građana važan preventivni faktor ako želimo zaustaviti daljnje raslojavanje društva.

Iako u Hrvatskoj još nije provedeno istraživanje poput onog u Velikoj Britaniji, podaci o obrazovnoj strukturi stanovništva jasno ukazuju da je krajnji čas da se osvijeste hrvatski roditelji.

No prof. dr. Pero Lučin, glavni pregovarač s EU za područje obrazovanja, upozorava kako je izgradnja sustava cjeloživotnog obrazovanja vrlo kompleksno područje, mnogo šire od pojma obrazovanja odraslih te dodaje kako ni Vlada ni Ministarstvo još nisu ozbiljno otvorili tu temu. Iako je prvi korak učinjen donošenjem zakona, a zatim i osnivanjem Agencije za obrazovanje odraslih, svi se slažu kako će najveći problem biti, motivacija.

Lučin je dodao kako do 2010. Hrvatska svojih 2,3% odraslih u procesu obrazovanja, povećati na 12,5 posto. To neće biti lako jer za to nema ni
interesa poslodavaca, ni institucijske politike, a ni programi nisu tako kreirani
, kaže Lučin.

(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.