Share
Tweet
Share
Send to friend

Sve žešća bitka za talente u svijetu

Prema uglednom svjetskom časopisu The Economist, suvremene bitke za talente vode se ne samo među tvrtkama koje se natječu za ljudske resurse, već i između zemalja, u vidu ravnoteže moći ili "mozgova".

Američki pružatelj usluga u poslovnom istraživanju i obrazovanju izvršnog kadra, Corporate Executive Board (CEB) nedavno je proveo međunarodnu anketu među višim HR menadžmentom. Čak 75% ispitanih menadžera istaknulo je da im je privlačenje i zadržavanje talenata najvažniji prioritet, a 62% brine se zbog nedostatka talenta unutar kompanije.

Također je provedeno istraživanje i na 4.000 menadžera zaduženih za zapošljavanje u više od 30 kompanija, a rezultati su pokazali da je kvaliteta kandidata pala za 10% od 2004. godine te da je prosječno vrijeme potrebno za popunjavanje radnog mjesta od 37 do 51 dan.

Nešto više od 33% ispitanih menadžera izjavilo je da su zaposlili kandidate koji su bili ispod očekivanja tvrtke, samo zato da bi brzo popunili radno mjesto. CEB je otkrio i da je 33% zaposlenika primilo ponudu druge tvrtke koja ih je nastojala privući k sebi.

Međutim, mnoge tvrtke još uvijek ne znaju kako definirati pojam "talent" te upravljati njime na kvalitetan način. Najznačajniji primjer je propala američka energetska tvrtka Enron, koja je "gomilala" talente, godišnje su zapošljavali 250 najboljih posdtiplomanata poslovne komunikacije, tzv. Master of Business Administration (MBA). Međutim, Enronov sustav koji je nagrađivao talent prije iskustva, neslavno je propao zbog lošeg rukovođenja.

Sve veću potrebu za talentima nastojala je opravdati američka konzultantska tvrtka Accenture, koja je u svom istraživanju pokazala da 40% američkih poslova čine kompleksne interakcije koje od zaposlenika zahtijevaju visoku razinu prosudbe te da oni čine 70% poslova stvorenih od 1998. godine. U Accenture smatraju da će se slična stvar dogoditi, kada se počnu bogatiti, i zemljama u razvoju.

No, nedostatak talenata nastupit će starenjem stanovnika, a najdramatičnije promjene bit će u Europi i Japanu. Naime, procjenjuje se da će do 2025. broj stanovnika starih od 15-64 u Njemačkoj pasti za 7%, u Italiji 9%, a čak 14% bit će ih manje u Japanu. Zbog takvog trenda mnogo kompanija izgubit će značajan broj iskusnih zaposlenika u vrlo kratkom vremenu.

Konzultanti u tvrtki RHR International, procjenjuju da će 500 američkih kompanija ostati bez polovice viših menadžera u sljedećih pet godina. Sa starenjem stanovništva, kompanije će se morati još žešće boriti za mlade talente kojima će popuniti rupe.

(T.N.)
Izvor:
The Economist

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.