Share
Tweet
Share
Send to friend

Niska razina mobilnosti visoko obrazovanih radnika u EU

Politike Europske unije koje bi uz poticanje veće mobilnosti visoko obrazovanih stručnjaka zemalja članica trebale smanjiti nedostatak vještina, ne daju željene rezultate. Pokazalo je to novije istraživanje koje je revizorska kuća PricewaterhouseCoopers provela među poslodavcima.

Naime, mogućnost transfera ključnih znanja među zemljama prepoznata je još na sastanku Europskog vijeća u Lisabonu 2000., ako EU želi do 2010. godine postati jedno od najkonkurentnijih tržišta na svijetu.

Ipak, posljednje istraživanje Europskog vijeća, a koje je provela PwC, pokazuje kako su kretanja visoko obrazovanih zaposlenika u stranim zemljama razočaravajuće niska. Iznimka je zabilježena u Nordijskim zemljama, Irskoj i Velikoj Britaniji.

Također, istraživanje pokazuje kako je samo trećina od 445 poslodavaca ispitanih u 14 zemalja, primila aplikacije višeg menadžmenta te ostalih zanimanja tijekom 2006. godine, što je samo 5% od svih aplikacija.

Barijere očito postoje. Najčešće prepreke odnose se na porezna davanja, zdravstvenu zaštitu, pogodnosti, manjak jedinstvenog radnog zakonodavstva te ne prepoznavanje profesionalnih kvalifikacija van matične zemlje.

Među ostale prepreke ubrojene su poteškoće pri zapošljavanju supružnika, dostupnost škola i "odvojenost od obitelji i prijatelja."

U izvješću PwC-a piše da nije odaslana pozitivna poruka, značaj te informiranost o pristupu informacija o radu u stranim zemljama.

Ekonomska dopisnica Financial Timesa Scheherazade Daneshkhu piše kako ni vodeći poslovni ljudi u Njemačkoj i Francuskoj nisu manje optimistični od ostalih većih europskih zemalja u pogledu ekonomskih perspektiva u idućoj godini.

(A.T.) Izvor:
Financial Times

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.