Share
Tweet
Share
Send to friend

Popodnevni odmor smanjuje rizik od srčanih oboljenja

Kratak popodnevni san smanjuje rizik od srčanih oboljenja, pogotovo kod mlađih muškaraca, pokazalo je istraživanje dr. Dimitriosa Trichopoulosa s Harvardske škole za javno zdravstvo.

Istraživanje je, naime, pokazalo da je kod onih koji najmanje tri puta tjedno prakticiraju 30-minutni popodnevni san, popularnu "siestu", rizik od srčanih oboljenja za 37% manji.

Stručnjaci ističu da popodnevni drijemež pomaže ljudima da se opuste, smanjujući razinu stresa. Također, poznato je da su srčana oboljenja manje prisutna u državama koje imaju tradiciju popodnevnog odmora.

Rezultati istraživanja pokazuju i da je kod zaposlenih muškaraca, koji prakticiraju popodnevni odmor, rizik od fatalnog srčanog oboljenja smanjen za čak 64%, dok je kod nezaposlenih muškaraca taj rizik manji za 36 posto.

Sudeći prema rezultatima istraživanja, "siesta" bi mogla postati važno sredstvo u borbi protiv srčanih oboljenja, no dr. Trichopoulos upozorava da bi oni koji ju prakticiraju trebali paziti da zbog nje ne smanje uobičajenu količinu dnevne fizičke aktivnosti, koja je također iznimno važna u sprečavanju srčanih oboljenja.

Istraživanje je provedeno na 23.681 zdravih muškaraca i žena u dobi između 20 i 86 godina, koji nisu imali nikakvih srčanih problema.

(T.B.)
Izvor:
BBC

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.