Share
Tweet
Share
Send to friend

Američkim useljenicima znanje engleskog neohodno za napredovanje

Kako bi useljenici, kojih je u SAD-u sve više mogli uživati sve gospodarske i kulturne mogućnosti koje im se ovdje pružaju, znanje engleskog jezika u pismu i govoru je ključno.

No, nedavna istraživanja pokazala su da je potražnja za tečajevima engleskog jezika daleko veća od ponude, što ograničava mogućnosti mnogih useljenika da se uključe u američko društvo.

Osnivač Riverside language programa na Upper West Side-u Manhattana, Phyllis Berman kaže kako je dobro poznavanje engleskog jezika je ključno da bi se imigranti u SAD-u osjećali kao kod kuće.

"Poznavanje engleskog jezika je zaista od primarne važnosti. Ukoliko useljenici ne govore engleski jezik, neće moći zarađivati za život, neće biti u istom svijetu kao njihova djeca", zaključuje Berman.

Prema jednom istraživanju neprofitne organizacije Center for an urban future koja se bavi istraživanjima radnih uvjeta i ekonomskog razvoja, samo 5% imigranata koji slabo govore engleski jezik trenutno pohađa tečajeve kako bi usavršili svoje znanje, dok su deseci tisuća na listama čekanja.

Tara Colton, iz organizacije Center for urban future, kaže da nedostatak tečajeva engleskog jezika škodi ne samo imigrantima, već i američkom gospodarstvu. "Mi na to gledamo kao na investiciju u radnike, ali i u naše gospodarstvo", dodaje ona. Colton napominje kako se bez znanja engleskog, radnici ne mogu služiti računalima, komunicirati s nadređenima i kolegama, niti napredovati u karijeri.

Stručnjaci kažu da jedan od razloga za ovakvo pomanjkanja tečajeva engleskog jezika, leži u smanjenoj financijskoj potpori od strane vlade za usluge koje se pružaju imigrantima, kao što su zdravstvena skrb i obučavanje za posao.

Osim toga, u prošlosti su mnogi predavači engleskog jezika bili volonteri ili osobe kojima je engleski materinji jezik, bez ikakvih značajnih formalnih kvalifikacija. No, danas tečajeve predaju profesionalno obučene osobe, što ih automatski čini skupljima od ekonomskih mogućnosti mnogih imigranata.

Pomaci su ipak vidljivi, pa tako neke privatne tvrtke stvaraju partnerstva sa vladinim agencijama i lokalnim grupama, dok druge plaćaju svojim zaposlenicima redovitu plaću za sate provedene na tečajevima jezika, ukoliko vlada plati njihove učitelje i knjige.

(V.K.)
Izvor:
VoA

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.