Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako se boriti protiv menadžerskog stresa

Menadžerski stres može se kontrolirati. Nije riječ o bolesti, već o stanju. Stanju na koje se može i mora preventivno djelovati. To najbolje zna američka ekonomija koja zbog toga svake godine gubi između 300 i 400 milijardi dolara.

Hrvatska je s druge strane mala zemlja koja si takav luksuz ne može dozvoliti. Za nas je svaka kuna važna, a svaka eminentnija tvrtka, odnosno njezin odjel za ljudske resurse, to mora prepoznati.

"Menadžerski stres je potkategorija stresa kojem su izložene osobe na kojima počiva velika doza odgovornosti, kako za tvrtku, tako i za njezine zaposlenike. Nerijetko je povezana s rokovima te donošenjem teških i odgovornih odluka u okruženju teške neizvjesnosti", objašnjava Dean Ajduković, redoviti profesor na Odsjeku za psihologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Najbolja kontrola stresa provodi se redovitim rekreativnim bavljenjem sportom, već dva do tri puta tjedno po sat i pol do dva fizičke aktivnosti.

Ali to ne mora biti samo sport, riješiti se stresa možete i planinarenjem ili ako baš hoćete, radom u vrtu. Jasno, nekima ne pomaže znojenje, već žele relaksaciju. Za njih je pak idealno bavljenje jogom, slušanje glazbe ili čitanje određene literature.

Zaposlenici Googla na poslu mogu roštiljati, igrati biljar, opuštati se u wellnessu, te doživjeti vrhunske masaže kako bi otklonili radni stres.

Radost života ili Joy Of Life, Centar za razvoj ljudskog potencijala, prva je organizacija koja je u Hrvatskoj osmislila program Integralnog stres managamenta za organizacije i pojedince.

Helga Bublić, voditeljica programa i prva hrvatska stručnjakinja za stres management, inače punopravna članica prestižne organizacije ISMA (International stress management association), također je i trener NLP-a i HNLP-a (Neuro-lingvističkog programiranja i Humanističke neuro-lingvističke psihologije) te System thinkinga.

Managerski pregledi, In-company relaksacija i rekreativne aktivnosti, pomoćna sredstva za relaksaciju kod kuće, kaže, također su važan dio prevencije. "Za sada nismo naišli na spremnost za strukturirani pristup rješavanju ovog problema kod hrvatskih tvrtki, a za to je potrebno osigurati upravo razumijevanje kako top-managementa, tako i državnog vrha", ističe Bublić.

Kako se opustiti:

Ne otežite
Prvo obavite najteže zadatke. Ako ih ostavite za kasnije, oni će samo bujati u vašoj svijesti i dodatno vas opterećivati.

Ne uzimajte svoje brige preozbiljno
Meditiranje svakog dana po deset minuta pomoći će podizanju vaše svijesti. Ona će biti spremna prihvatiti i nadzirati vaše brige bez analiziranja i proživljavanja.

Vježbajte tri do četiri puta tjedno
Vježbanje oslobađa sres i kreira snažan organizam.

Tražite podršku i savjet
Osjećaj nesigurnosti u obavljanju nekog zadatka vodi osjećaju izoliranosti.

Održavajte dobre međusobne odnose
Kolege koji mogu dati moralnu potporu, bilo kroz ručak ili razgovor, održavat će vas smirenim.

(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.