Share
Tweet
Share
Send to friend

Hrvatski menadžer radi 12 sati dnevno i zarađuje 35.100 kuna

Istraživanje časopisa Poslovni savjetnik koje je provedeno u suradnji sa konzultantskom kućom Poslovna liga BMM, pokazalo je kako je prosječni hrvatski manager muškarac (54%) koji ima visoku stručnu spremu, magisterij ili doktorat (76%), starosti 39 godina, a živi u braku ili izvanbračnoj zajednici (69%) te ima 1 dijete.

Osnovi su to zaključci prvog dijela istraživanja dok je drugi dio predviđen za srpanj, a ticat će se privatnog života i preferenci hrvatskih managera.

Prosječni hrvatski manager svoju funkciju obavlja duže od 3 godine (60%), radi u tvrtki s više od 100 djelatnika (51%) i ima pod svojim vodstvom više od 6 osoba (56%). Interesantno je da su takve osobe do sada u karijeri promijenile od 2 do 5 poslova (59%).

Velika većina hrvatskih managera na poslu dnevno provede od 8 do 12 sati (93%), a učestalo radi i slobodnim danima (82%). No bez obzira na veliki poslovni angažman, pretežito je zadovoljan svojim radnim mjestom (88%) te uspijeva ostvariti zadane poslovne ciljeve (95%).

Bitno je za napomenuti kako se prosječni hrvatski manager uglavnom se osjeća sigurno i stabilno na svom radnom mjestu te je zadovoljan svojom karijerom (83%). Međutim, velika količina stresa utječe na njegove poslovne aktivnosti (72%) te je interesantna činjenica kako bi čak 69% hrvatskih managera željelo, pod određenim uvjetima, promijeniti posao.

Što se edukacije tiče, hrvatskog managera najviše interesira edukacija s područja managerskih i komunikacijskih vještina (64%), a usavršavanja najčešće provode predavači iz konzultantskih kuća (52%).

Iako u prosjeku, manageri u telekomunikacijskom sektoru zarađuju najviše i primili su najveće bonuse u 2006. oni su najniže ocijenili zadovoljstvo primanjima.

Manageri na pozicijama člana uprave, izvršnog direktora odnosno vlasnika najniže bonuse ostvaruju u sektorima turizma i medija, a najviše u sektorima automobilske industrije, bankarstva i trgovine. Najviše su plaće visoko pozicioniranih managera u automobilskoj industriji i bankarstvu, a najniže u medijima i uslužnim djelatnostima.

Prosječno, bruto primanja muškaraca iznose 35.100 kuna, dok žene primaju bruto 25.800 kuna.

Muškarci koji su se izjasnili (njih 77%) o visini bonusa primljenog u 2006. primili su bonus u iznosu 1,84 mjesečne plaće, dok su žene (njih 84% se izjasnilo o visini bonusa) primile bonus u visini 1,24 mjesečne plaće. Bonus u iznosu većem od 5 mjesečnih plaća (maksimalna opcija ponuđenih odgovora) primilo je 14% muškaraca, u usporedbi s tek 4% žena. Osim toga, 44% žena uopće nije primilo bonus, to je slučaj sa 32% muškaraca.

I dok muškarci u prosjeku rade 9,75 sati tjedno, žene na poslu provode 9,25 sati.

Također, 77% žena radi između 8 i 10 sati dnevno u usporedbi sa 63% muškaraca, dok čak 30% muškaraca radi 10-12 sati dnevno u usporedbi s 15% žena.

(V.K.)

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.