Share
Tweet
Share
Send to friend

Žene još uvijek potplaćene, iako su bogatije

Danas najbogatije Britanke imaju 4,9 milijardi funta u odnosu na 1,5 milijardi funta 1997. godine.

Centar za ekonomska i poslovna istraživanja (CEBR) prognozira da bi do 2020. godine broj milijunašica mogao premašiti milijunaše, a pet godina kasnije žene bi mogle kontrolirati 60% privatnog bogatstva.

Žene su uspješnije u školi, obrazovanije i duže žive. Prema izvješću Economist Intelligencea, povijesni izvori ženskog bogatstva, kao što su brak, rastava i nasljedstvo, zamijenjeni su neovisnim prihodima, poslovnim vlasništvom i investicijama.

Više od 80% žena danas bogatstvo duguje vlastitoj zaradi. Razvod kao izvor bogatstva zauzima samo 2,9% udjela.

No, Phillip Beresford koji je sastavio popis 1.000 najbogatijih Sundey Timesa, odbija ideju da se žene penju na ljestvici.

"Nema dokaza da se ozbiljno bogate poduzetnice pojavljuju u većem broju", smatra Beresford koji je uvjeren da će i dalje veći broj bogatašica biti supruge, kćeri i raspuštenice.

U prilog mu govori broj žena na menadžerskim pozicijama. Naime, samo je 10% žena među direktorima 100 najbogatijih tvrtki.

Podzastupljene su i u visokom menadžmentu. Primjerice, broj menadžerica u PricewaterhouseCoopersu smanjio se za 40% od 2002. godine, dijelom zahvaljujući 'mačokulturi' na vrhu, a dijelom i troškovima za njegu djece koji su istodobno porasli 27 posto.

Izvještaju Komisije za ravnopravnost spolova pokazuju da muškarci dominiraju u visokim poslovima i da je porastao udio žena koje su se školovale za slabo plaćene poslove.

Smatraju da će trebati još 60 godina prije nego što se spolovi u britanskom biznisu izjednače.

(A.T.)
Izvor:
manager.hr

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.