Share
Tweet
Share
Send to friend

Žene u obrazovanju pretekle muškarce

Djevojčice su u osnovnoj školi bolji đaci od dječaka, pokazalo je eksperimentalno vanjsko vrednovanje obrazovnih postignuća koje je prvi put nakon 60 godina provedeno ove godine u hrvatskim osnovnim školama.

U istraživanju su sudjelovali učenici osmih razreda, njih 10.690, a rezultati su pokazali da su djevojčice od dječaka posebice uspješnije u hrvatskom jeziku.

Do identičnih su rezultata prateći rezultate nacionalnih testova osnovnoškolaca došli i u drugim zemljama. U Americi je nacionalni prosjek potkraj 90-ih pokazao da su dječaci bolji u matematici i prirodnim znanostima, dok u čitanju i pisanju zaostaju za djevojčicama.

Osim toga, dječaci su i glavni akteri u 80 do 90% prijavljenih disciplinskih problema u školi. U Americi su stoga razvili posebne programe poučavanja prilagođene spolu, a neke su škole djevojčice i dječake odvojile u zasebne razrede.

Švedski su stručnjaci iz istih razloga predlagali da dječaci dvije godine kasnije krenu u školu nego djevojčice, no prijedlog nije prošao.

"Tom problemu treba pristupiti oprezno jer bi segregacija mogla nanijeti nepopravljivu štetu za oba spola", smatra dr. Josip Burušić s Instituta "Ivo Pilar" koji je s mr. Irom Tretinjak vodio istraživanje.

"U obzir ne treba uzeti samo kognitivna i obrazovna postignuća, čime se bavi ovo istraživanje, nego i emocionalni te socijalni razvoj, pripremu za društvenu ulogu", upozorio je Burušić.

Dodao je kako svakako treba uvažiti razlike u psihofizičkom razvoju između djevojčica i dječaka u dobi od 14, 15 godina jer djevojčice sazrijevaju dvije godine ranije nego dječaci.

Znanstvenici sa sveučilišta Irvine u Kaliforniji, istražujući ženski i muški mozak, lani su došli do zaključka da muškarac u intelektualnim procesima koristi 6 puta više sivu tvar, dok žena 10 puta više koristi bijelu tvar nego muškarac.

Nove spoznaje mogle bi objasniti zašto se žene ističu u aktivnostima koje iziskuju kapacitet akumulacije podataka (kao što su jezične aktivnosti), dok su muškarci bolji u matematici.

U Hrvatskoj zbog lošijeg školskog uspjeha dječaci imaju znatno manje izgleda da upišu neku elitniju školu. Naime, iako ih je statistički u svakoj generaciji nešto više nego djevojčica, žene čine 63,4% populacije u gimnazijama, a muškarci samo 36,6 posto. Među onima koji odustaju od srednje škole također je puno više dječaka.

Ravnatelj Privatne klasične gimnazije Zlatko Šešelj kaže kako je to rezultat isključivo modela upisa u srednju školu.

"Već 15 godina upozoravam na to da se pukim mehaničkim zbrajanjem ocjena diskriminira dječake, no nitko ništa ne poduzima. U 7. i 8. razredu, kada bi se trebali boriti za više ocjene, dječaci su u prvoj fazi puberteta i jednostavno ne mogu konkurirati djevojčicama po svojoj biološkoj prirodi", kaže Šešelj. Dodaje kako se boji da će na isti način dječaci biti zakinuti i na državnoj maturi.

Da je Šešelj u pravu, pokazuju i istraživanja provedena u Sloveniji. Zbog puno boljih rezultata koje su djevojke postizale na državnoj maturi, neke su se struke izrazito feminizirale pa se čak počelo razmišljati o ukidanju mature. Na Medicinskom su fakultetu u Ljubljani propisali i točno određene kvote za žene i muškarce.

Prof. dr. Pero Lučin, naš glavni pregovarač s EU za područje obrazovanja, kaže kako statistika pokazuje da su djevojčice od dječaka uspješnije ne samo u osnovnoj školi, nego i kasnije tijekom školovanja.

"Prije 12 godina među studentima bilo je 48% žena, a danas ih je gotovo 60%", kaže Lučin te dodaje kako je isti trend u Americi i Australiji, samo što se preokret u korist žena ondje dogodio 10 godina ranije. Podaci pokazuju i da su još 1994./1995., dok su na sveučilištima bile u manjini, žene bile uspješnije studentice.

S njim se slaže i dr. Nenad Jakušić, dječji psihijatar i voditelj Psihotrauma centra u Klaićevoj bolnici.

Dodao je kako i iz vlastitog iskustva rada s djecom može reći da dječaci teže pokazuju emocije, teže se izražavaju, stalno im se nekamo žuri i puno su neredovitiji od djevojčica kada je riječ o dolasku na terapije.

(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.