Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako bi privukli mlade snage tvornice moraju mijenjati imidž

Poslovni uspjeh ili neuspjeh proizvodnih tvrtki u bliskoj će budućnosti ovisiti o njihovoj uspješnoj prilagodbi pripadnicima takozvane Generacije Y, pokazuje analiza konzultantsko-revizorke tvrtke Deloitte.

U analizi "Rješavanje problema manjka stručnjaka u globalnoj proizvodnji: Kako privući i zaposliti pripadnike generacije Y", navodi se kako za mnoge pripadnike Generacije Y proizvodna industrija ima negativan imidž.

Mladi je ljudi, naime više ne shvaćaju kao mogućnost za ostvarenje stabilne, dobro plaćene karijere. No suprotno uobičajenom mišljenju, posao djelatnika u suvremenoj proizvodnoj industriji danas zahtijeva solidna tehnološka znanja, prilagodljivost te sposobnost istodobnog rješavanja više zadataka.

Zbog pritiska konkurencije, tehnološkog napretka i stalnih inovacija, proizvodne stope u većini zemalja tijekom zadnja tri desetljeća ubrzano rastu. No posljedica povećane učinkovitosti je sve veća složenost radnih zadataka, zbog čega proizvodne industrije diljem svijeta često imaju višak radnika, dok im istodobno nedostaje stručne i kvalificirane radne snage.

Viši menadžer u Deloitteovom odjelu poslovnog savjetovanja Krešimir Sečak kaže kako bi "proizvodna industrija diljem svijeta trebala na listu prioriteta staviti rješavanje problema negativnog imidža industrije, (ne)obrazovanosti radnika za konkretne poslove kao i (ne) raspoloživosti diplomiranih inženjera sa iskustvom i specifičnim znanjima koja su potrebna u proizvodnji na tržištu rada".

Nedostatak kvalificiranih radnika sve je veći problem u Istočnoj Europi, ali i mnogoljudnim zemljama kao što su Kina i Indija. Vještine i znanja koje najčešće nedostaju jesu liderske i menadžerske sposobnosti, sklonost timskom radu te aktivno znanje engleskog jezika.

Kako bi privukle Generaciju Y, proizvodne tvrtke morat će stvoriti pozitivan imidž izazovne i uzbudljive radne sredine te poraditi na uklanjanju predrasuda o tvrtkama kao "zaostaloj" radnoj sredini. Osim klasičnijih načina privlačenja zaposlenika, kao što su edukativni programi i suradnja s fakultetima, tvrtke će morati razvijati i inovativnije strategije, poput razvijanja simulacijskih igara i jačanja svoje prisutnosti na Internetu, kako bi privukle tehnološki potkovanu Generaciju Y.

(V.K.)

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.