Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako Europa legalizira status imigranata

Britanski think-tank pozvao je na amnestiju ilegalnih imigranata tvrdeći da bi taj potez Velikoj Britaniji donio milijardu funta od poreza.

Španjolska, Italija, Grčka, Portugal i Nizozemska samo su neke od europskih zemalja koje su nedavno amnestirale ilegalne radnike, no što je pokazalo njihovo iskustvo?

U Španjolskoj, je od 1991. godine provedeno 5 različitih amnestija – neuspješnih pokušaja u naplati poreza i kontrole broja ilegalnih imigranata koji su ušli u državu iz Sjeverne Afrike i Južne Afrike.

Inicijalna odluka odobrila je boravak za 135.000 ilegalaca, ali u posljednjih 16 godina boravak je u toj zemlji dozvoljen za 1,2 milijuna ljudi. Kako bi ostvarili zakonsko pravo i dobili dozvolu boravka, ilegalni imigranti morali su dokazati da u zemlji žive duže od 6 mjeseci, da se mogu uzdržavati te da nisu bili kažnjavani.

Italija je od 1980. godine do danas odobrila boravak za više od 1,5 milijuna ljudi. U prošlogodišnjoj amnestiji odobrila je dodatnih 180.000 dozvola, no broj aplikacija za odobrenje boravka u zemlji iznosio je više od 500.000, što ne pokazuje znakove da će ilegalni imigranti doći pod kontrolu.

U Sjedinjenim Državama nije prihvaćen prijedlog za pružanje amnestije ilegalnim imigrantima ostavivši 12 milijuna ljudi da žive u ilegali.

U Maleziji je odobrena neka vrsta amnezije koja je omogućila ilegalnim radnicima da napuste zemlju bez da budu kažnjeni, dok će oni, koji i dalje ostanu ilegalno raditi - završiti u zatvoru.

Britanski IPPR think-tank, koji je predložio amnestiju, naveo je da 500.000 imigranata Veliku Britaniju godišnje koštaju 11.000 funta po osobi.

(A.T.)
Izvor:
BBC

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.