Share
Tweet
Share
Send to friend

Britanske tvrtke suočene s egzodusom nezadovoljnih menadžera

Britanske tvrtke je, što se regrutacije menadžera tiče, zahvatila ozbiljna kriza koja dovodi u pitanje njihovu stabilnost i očekivani rast, upozorio je tamošnji ugledni Chartered Management Institute. Istraživanje koje Institut svake godine provodi među 42.000 britanskih menadžera pokazalo je da je, u odnosu na prošlu godinu, broj onih koji su dali otkaz i potražili novo zaposlenje za čak 50% veći.

Iz Instituta su upozorili da u većini slučajeva tvrtke mogu samo sebe kriviti za ovakav "egzodus" menadžera. Najčešći razlozi koje su za podnošenje ostavke isticali ispitanici je nedostatak profesionalne obuke te nesigurnost radnog mjesta uzrokovana restrukturiranjem tvrtki.

Čak 81% tvrtki ima problema s regrutacijom, što je najviše od 1973. kada se istraživanje počelo provoditi, naglasili su iz Instituta. "Očiti znak da poslodavci postaju očajni u potrazi za ljudima pravog kalibra je to što 32,6% njih sada pokušavaju 'zlatnim bonusima' preoteti ljude iz drugih tvrtki, u usporedbi s njih 16,3% koji su to pokušavali prošle godine", stoji u izvješću Instituta. Također, sve više tvrtki nudi i bonuse zaposlenicima koji preporuče prikladnog kandidata.

No ti napori za regrutiranje novih, nisu poduprti učinkovitim strategijama zadržavanja postojećih zaposlenika. Istraživanjem je otkriveno da je prošle godine otkaz dalo 7% menadžera, u usporedbi s 4,6% njih koji su to učinili lani.

"Rast broja organizacija koje imaju regrutacijskih problema, zajedno s povećanjem broja ostavki, za poslodavce bi trebao biti ozbiljan alarm. Tržište se jasno svrstalo 'na stranu' zaposlenika. Ako organizacije ozbiljno misle zadržati najsposobnije ljude, hitno moraju zadovoljiti potrebe i očekivanja svojih zaposlenika", istaknuo je Jo Causon, jedan od direktora Instituta.

Prema rezultatima prošlogodišnjeg istraživanja 37% poslodavaca priznalo je da svojim menadžerima nudi malo profesionalne obuke i prilika za razvoj karijere, dok se prema ovogodišnjem istraživanju taj udio popeo na njih čak 51%. Također, porastao je i broj kompanija u kojima među zaposlenicima vlada osjećaj nesigurnosti radnog mjesta i to s 20% prema prošlogodišnjem, na 27% prema ovogodišnjem istraživanju.

Istraživanje je također pokazalo da tvrtke na regrutacijske poteškoće nisu odgovorile značajnijim povećanjem plaća. Menadžerske zarade tijekom godine su narasle za 5,3%, u usporedbi s prošlogodišnjih 5,7%, a ove su godine i bonusi bili rjeđi.

Prosječan britanski menadžer zarađuje oko 47.500 funti godišnje (oko 475.000 kuna). Najmanje povišice su dobili menadžeri u sektoru prometa (2,6%), a najveće oni u ljudskim resursima (5,9%).

Iako organizacije ne mogu platiti više od svojih mogućnosti, mogle bi učiniti mnogo više na motivaciji zaposlenika, prvenstveno kroz profesionalnu obuku i bolju ravnotežu posla i privatnog života, zaključili su u Institutu.

(T.B.)
Izvor:
Guardian

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.