Share
Tweet
Share
Send to friend

Stres može biti dobar za posao i zdravlje

Upravo ste odradili još jedan naporan tjedan pun prekovremenih i stresa? Možda nećete vjerovati, ali ima i još onih, osim vašeg šefa, koji bi rekli da je to dobra stvar.

Naime, neka istraživanja pokazuju da iako čak tri četvrtine zaposlenika smatra da su na poslu pod velikim stresom, više od polovice ih u tome ne vidi nikakav problem. Ne samo da je stres, kažu, povezan s višom kvalitetom njihova rada, već čak pridonosi opuštanju kada se posao dovrši.

Ako se uzme u obzir sve jači naglasak na potrebu postizanja ravnoteže između privatnog života i posla, rezultati istraživanja britanske konzultantske kuće Elements su još više iznenađujući. Pogotovo otkriće da zaposlenici prekovremene sate i kratke rokove za obavljanje zadataka doživljavaju kao znak da im na poslu ide dobro.

Toliko o idealu zadovoljnog zaposlenika koji svoje vrijeme i posao učinkovito raspoređuje. Čini se, ipak, da je za percepciju vlastitog uspjeha samom zaposleniku važnije da radi pod stresom, utrkujući se s rokovima.

No, ima li zaista nečega u tome da stres može biti dobar za zadovoljstvo poslom, pa čak i zdravlje? Možda. Naime, istraživanja Sveučilišta u Kentuckyu i Britanskoj Kolumbiji pokazala su da umjerene količine stresa zapravo mogu ojačati imunitet i biti dobre za zdravlje. Kratka izloženost stresu sličnom onom koji se javlja na razgovoru za posao ili tijekom važne prezentacije jača imunitet, a pretpostavlja se da to ima veze s iskonskim "bori se ili bježi" nagonima. Naime, kada su se prvi ljudi našli u takvoj situaciji postojala je velika vjerojatnost ozljede, a jačanje imuniteta bilo je korisno da ih zaštiti od infekcije koja se mogla razviti.

No ova otkrića sadrže očito upozorenje. Naime, naglasak je na pozitivnoj ulozi kontroliranog i kratkotrajnog stresa, nasuprot učincima stalnog i neizbježnog pritiska. Ako pritisak postane stalan i neizbježan dio nečijeg posla, ti učinci postaju negativni uključujući i slabljenje imuniteta te povećan rizik od raznih oboljenja.

Dakako, obavljanje posla na način da bilo koja stresna epizoda samo i ostane upravo to – epizoda - izuzetno je teško. Međutim, prema profesoru Grahamu Jonesu, autoru knjige "Razvijanje mentalne čvrstoće", moguće je istrenirati se da se sa stresnim situacijama nosimo tako da nam donose korist, a ne štetu.

No, bez obzira na sve to, svakako trebate upamtiti da male količine stresa mogu biti korisne kako za vaše zdravlje, tako i za posao, dok neprestan rad bez imalo odmora i stalna izloženost stresu mogu znatno narušiti vaše mentalno i fizičko stanje. A složit ćete se da je vaše zdravlje zasigurno mnogo važnije od promaknuća. (T.B.)

Izvor:
Guardian

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.