Share
Tweet
Share
Send to friend

SAD ukida lutriju za dobivanje zelene karte

U SAD-u je ovih dana započelo podnošenje aplikacija za prijavu na lutriju na kojoj će oko 50.000 zainteresiranih stranaca dobiti "zelene karte" odnosno dozvole boravka i rada u Sjedinjenim Državama.

Od 1995., ovim je putem u Ameriku ušlo oko 500.000 useljenika, pa iako program mnogi smatraju uspješnim, njegova je budućnost prilično neizvjesna s obzirom da je u oba doma Kongresa usvojen zakon prema kojem mu predstoji gašenje.

Rok za ulazak u ovu svojevrsnu lutriju je drugi prosinca. Svi koji podnesu aplikaciju ulaze u bubanj, iz kojeg se izvlače imena 50.000 dobitnika dozvole boravke kao i radne dozvole. Ovo, naravno, nije jedini način na koji stranci legalno useljavaju u Ameriku, no možda je jedan od originalnijih.

Cilj mu je doprinijeti etničkoj raznovrsnosti američkog stanovništva jer "lutrija" Državnog tajništva daje prednost narodima koji na sjevernoameričkom kontinentu nisu odveć zastupljeni, rekao je nedavno u Kongresu Tony Edson, zamjenik državne tajnice odgovoran za konzularne poslove i izdavanje viza.

Lutrija je zato vrlo popularna u Africi i Aziji, odakle je i bila većina od šest milijuna i 400 tisuća sudionika "izvlačenja". U lutriji, međutim, ne mogu sudjelovati građani Meksika, Kine, Indije, Rusije te niza drugih država koje već imaju prilično brojne zajednice u Americi.

Podnositelji molbe za zelenu kartu moraju imati završenu srednju školu ili, umjesto nje, dvije godine iskustva u struci koja zahtijeva barem dvogodišnje stručno školovanje.

Upravo je ovaj kriterij u Americi i najkontroverzniji. Bryan Griffith iz Instituta za istraživanje migracija kaže da je on prenizak. "S tako niskim kvalifikacijama nitko ne jamči da će oni moći zaista pridonijeti ovome društvu ili našoj ekonomiji. Da bi se u Americi danas mogli natjecati potrebno je malo više od srednje škole…"

Vladina unutrašnja kontrola također je ustanovila da se često događalo da aplikanti podnose krivotvorene dokumente o obrazovanju, te falsificirane bračne dokumente kao i putovnice. Zbog toga je ovaj program proglašen i svojevrsnom prijetnjom po nacionalnu sigurnost, jer otvara vrata i potencijalnim teroristima.

Inače, među pola milijuna stranaca, koji su stigli u Ameriku putem "lutrije" Državnog tajništva, oko 10.000 su državljani zemalja koje Washington smatra sponzorima terorizma.

U svakom slučaju, sudbina programa je neizvjesna, jer su oba doma Kongresa glasala za njegovo ukidanje. Inače, ogromna većina useljenika u Sjedinjene Države stiže drugim putem – dobivaju useljeničke vize zahvaljujući činjenici da u Americi imaju rođake, da im je u Americi ponuđen posao ili su pak izbjeglice. Sudionici lutrije Državnog tajništva predstavljaju tek tri i pol posto ukupne useljeničke populacije Sjedinjenih Država. (V.K.)

Izvor:
VoA

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.