Share
Tweet
Share
Send to friend

Humor na radnom mjestu povećava produktivnost

Neki šefovi jednostavno ne shvaćaju šalu niti smisao humora na poslu, pa kao posljedicu toga, ne dozvoljavaju šale za vrijeme radnog vremena. Štoviše, toliko su "alergični" na svojevrsnu zafrkanciju između zaposlenika, da ih često pozivaju na red.

No, da umjerena doza humora pospješuje učinkovitost na poslu potvrđuje profesor managementa sa Sveučilišta u Missouriju Chris Robert.

"Pokazalo se da humor na poslu ima pozitivan efekt na produktivnost, ali i na zadržavanje zaposlenika", tvrdi Robert.

Humor je, naime, važna stavka u svakodnevnom radu, stoga je Robert odlučio provesti istraživanje koje će pokazati u kojoj mjeri on uistinu utječe na rad zaposlenika, koliko je različit među drugim kulturama te je li uvijek dobrodošao.

Naime, istraživanje je dokazalo da stil humora nije jednak u svim kulturama, stoga s pravom vrijedi uzrečica: "Ne koristi šalu u internacionalnom poslovanju jer postoji mogućnost da nekog uvrijediš!"

Iako je, prema njegovom iskustvu, ipak i na internacionalnim sastancima poželjna ležerna atmosfera, ona se postiže relativno umjerenim humorom. "Ništa nije ljepše od onog trenutka kada osobu nasmijete do te mjere da se osjeća kao dijete", kaže.

Teoriju koju smo istraživanjem potvrdili jest da vrsta humora ovisi o stupnju povezanosti između sugovornika, odnosno koliko se oni dobro poznaju. Osim kreativnosti i inteligencije, prema čemu se vrednuje i svaki zaposlenik, da biste bili humoristični morate znati širiti pozitivnu energiju, ali i biti svjesni svoje pozicije i odgovornosti u tvrtki koju predstavljate.

Iako dosad niti jedno istraživanje nije pokazalo da je humor direktno povezan s učinkovitošću zaposlenika, dokazalo se da pozitivna atmosfera u radnom okruženju pridonosi većem zadovoljstvu radnika.

Humor se u tom slučaju ne odnosi samo na "zezanciju" među zaposlenicima, već i na mogućnost razgovora s nadređenim bez osjećaja nelagode. To općenito utječe na bolju komunikaciju, kako među kolektivom tvrtke, tako i s poslovnim partnerima.

"Ako na posao dolaziš sa smiješkom na licu, manje je vjerojatno da ćeš poželjeti rad u nekoj drugoj tvrtki, čak i kad ti ponude bolje uvijete rada. Jednostavno si povezan na neki način s ljudima s posla i nećeš ih htjeti zamijeniti", kaže Robert.

Međutim, upozorio je i na negativne strane korištenja humora. "U šali se nikada ne šalju poruke! To je u poslovnom svijetu strogo zabranjeno. Humor nam mora poslužiti samo da razbijemo rutinu posla", pojašnjava Robert. Osoba se nakon razgovora nikad ne smije upitati: "Što je on time želio reći?"

Jednako tako, ako šala dolazi od strane nadređenog, onda za nju vrijedi uzrečica "u svakoj šali ima pola istine". Naime, postoje osobe koje se nalaze na visokim funkcijama, no nije u njihovom stilu posjesti zaposlenika koji radi greške, već ga kroz šalu pokušava upozoriti na njih. U tom slučaju šalu valja shvatiti ozbiljno. (A.T.)

Izvor:
BusinessWeek

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.