Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako prepoznati mobbing

Mobbing je oblik psihološkog nasilja na radnom mjestu, kojim jedna osoba ili skupina njih sustavno zlostavlja i ponižava drugu osobu, s ciljem ugrožavanja njezina ugleda, časti i ljudskog dostojanstva, pa sve do eliminacije s radnog mjesta.

Takav oblik nasilja odvija se najmanje jednom tjedno, tijekom najmanje šest mjeseci. Zbog visoke učestalosti dugotrajnog trajanja neprijateljskog ponašanja, psihološko maltretiranje dovodi do značajne mentalne, psihosomatske i socijale patnje zlostavljane osobe.

Mobbing dijelimo na vertikalni, kada nadređeni zlostavlja podređenog radnika i prisutan je u oko 75% slučajeva, te horizontalni kad kolege zlostavljaju kolegu, što se događa u ko 25% slučajeva.

Značajna je i podjela mobbinga i prema motivu, gdje razlikujemo strateški i emotivni mobbing. Strateški mobbing je dogovor upravljačkog vrha tvrtke da su radnici nepoželjni i tada se kreće u provođenje organizacijsoog mobbinga, tako da radnici sami daju otkaz ne tražeći otpremninu ili druga prava.

Emotivni mobbing ovisi o različitom tipu ličnosti zlostavljača i žrtve mobbinga.

Kako prepoznati mobbing

  • Postoji nerazriješen sukob među suradnicima, koji remeti sklad u međuljudskim odnosima na radnom mjestu.

  • Potisnuta agresija prelazi u psihološki teror. Žrtva gibu svoje profesionalno i ljudsko dostojanstvo, počinje se osjećati manje vrijednom, ali i postaje i manje vrijedan subjekt u svom radnom okruženju.

  • Zlostavljana osoba postaje dežurni krivac za sve propuste i neuspjehe kolektiva.

  • Žrtva je u "borbi za opstanak", pojavljuje se sindrom izgaranja na poslu.

  • Uglavnom nakon višegodišnjeg teroriziranja, žrtve obolijevaju od kroničnih bolesti, napuštaju posao. (A.T.)

  • Izvor:
    Jutarnji list

    We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.