Share
Tweet
Share
Send to friend

Unatoč barijerama u Njemačkoj sve više useljenika

Tek će 2011. građani iz novih zemalja članica imati punu slobodu kretanja po tržištu rada EU. Stare članice u prijelaznom razdoblju od sedam godina, dakle između 2004. i 2011. mogu same odlučivati o otvaranju svog tržišta rada.

Njemačka i Austrija odlučile su se za najrestriktivniju moguću varijantu, pa su za posloprimce iz novih članica potpuno zatvorile tržište rada do 2011. godine. To, međutim, ne znači da nema priliva iz srednje i istočne Europe.

Prije svega su Poljaci ti koji koriste mogućnost prelaska na samostalno poduzetništvo, jer se time može zaobići prepreka na granici.

Njemački institut za istraživanje gospodarstva iz Berlina odbacuje mišljenja kako se treba bojati nekontroliranog dotoka radne snage na njemačko tržište rada jer bi to moglo ugroziti njemačke posloprimce.

Prema mišljenju gospodarskih stručnjaka, Njemačka bi pogriješila kada bi pokušala sprječavanjem priliva radnika iz inozemstva ostvariti vlastitu gospodarsku korist, jer se negativni utjecaji dotoka takvih radnika na njemačko tržište rada i socijalni sustav do sada nisu utvrdili. Naprotiv, porastom broja poreznih i socijalnih obveznika utjecaji su prije pozitivni.

Inače, krajem prošle godine u Cetralnoj bazi podataka za strance bilo je registrirano 530.000 osoba s državljanstvom neke od novih članica EU, što je tek 8% od ukupnog broja stranaca prijavljenih u Njemačkoj.

Velika većina (91%) useljenika iz novih članica je u radnoj dobi, a kao i u Švedskoj, Velikoj Britaniji i Irskoj, Poljaci sa 70% čine najveću grupu useljenika u Njemačkoj.

To je prije svega povezano s činjenicom da je Poljska stanovništvom najbogatija zemlja od novih članica. Osim toga Poljska i graniči s Njemačkom, te se prije više od 10 godina tu nastanilo 100.000 Poljaka, a takozvane etničke mreže su vrlo važan faktor migracija.

Međutim, berlinski Institut za istraživanje gospodarstva zalaže se za ukidanje svih barijera za useljenike iz novih članica prije 2011., a ne samo, kako savezna vlada predviđa, neke branše i zanimanja poput inženjera strojarstva i elektrotehnike.

S Instituta ističu kako otvaranja "malih vrata" nije nikakvo rješenje jer njemačkom gospodarstvu nedostaje i radne snage s drugim kvalifikacijama.

Prema ocjeni gospodarskih stručnjaka, Savezna vlada ne želi priznati da je radna snaga iz novih zemalja članica EU većinom kvalificirana i da predstavlja dobit za njemačko tržište rada.

Nastavi li Njemačka dosadašnju politiku, kvalitetni i kvalificirani radnici neće čekati do 2011. da bi mogli doći u Njemačku, nego će potražiti posao u Skandinaviji, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji i Irskoj. Tamo su dobrodošli i pridonose jačanju gospodarstva tih zemalja. (V.K.)

Izvor:
DW

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.